اخبار عمومی

 

 

 

 

191362
تاریخ انتشار: 1396/10/15 23:54
روز جمعه قیمت نفت کاهش یافت از دلایل کاهش قیمت نفت در روز جاری، افزایش قریب الوقوع تولید نفت توسط آمریکا علیرغم ادامه ی اجرای قرارداد کاهش تولید اوپک و ناآرامی های اخیر در ایران عنوان شده است.

روز جمعه قیمت نفت کاهش یافت. این در حالی است که اواخر روز پنجشنبه، قیمت نفت نسبت به اوایل این روز کاهش یافته بود و به بشکه ای ۶۸.۰۷ دلار رسید. از دلایل کاهش قیمت نفت در روز جاری، افزایش قریب الوقوع تولید نفت توسط این کشور علیرغم ادامه ی اجرای قرارداد کاهش تولید اوپک و ناآرامی های اخیر در ایران عنوان شده است. 

به گزارش تابناکبه نقل از رویترز، امروز قیمت آتی نفت خام برنت بین الملل، نسبت به قیمت بسته شده در اواخر روز پنجشنبه ۱۹ سنت (۰.۳ درصد) کاهش یافت  و این نفت در بازار بشکه ای ۶۷.۸۸ دلار معامله شد، این در حالی است که معاملۀ آتی نفت وست تگزاس اینترمدیت با کاهشی ۲۰ سنتی (۰.۳ درصد) بشکه ای ۶۱.۸۱ دلار صورت گرفت. لازم به ذکر است که در روزهای گذشته قیمت نفت برنت با رسیدن به ۶۸.۲۷ دلار در هر بشکه رکوردی جدید را از ماه می سال ۲۰۱۵ تا کنون به نام خود ثبت کرد. همچنین، رسیدن قیمت نفت وست تگزاس اینترمدیت در روز گذشته به بشکه ای ۶۲.۲۱ دلار از بازه ی زمانی مشابه تا کنون سابقه نداشته است. 

به گزارش رسمی اداره اطلاعات انرژی آمریکا، موجودی نفت آمریکا در هفته ی منتهی به ۲۹ دسامبر سال ۲۰۱۷ میلادی ۷.۴ میلیون بشکه کاهش داشته و به مجموع ۴۲۴.۴۶ بشکه رسیده است. میزان فعلی موجودی نفت خام آمریکا نزدیک به میانگین ۴۲۰ میلیون بشکه ای موجودی ۵ ساله ی این کشور و  ۲۰ درصد کمتر از بالاترین موجودی ثبت شده ی این محصول در ماه مارچ سال ۲۰۱۷ میلادی است. همچنین، تحلیلگران بر این باورند که آمریکا به زودی مرز تولید ۱۰ میلیون بشکه ای نفت خام در روز را خواهد شکست و به سطح تولیدی روسیه و عربستان نزدیک خواهد شد.در این رابطه، بانک جفریس آمریکا اذعان کرده است '' مطمئن نیستیم که قیمت نفت بیشتر از میزان فعلی شود'' البته ''معتقدیم که بازار نفت در سال ۲۰۱۸ با کمبود عرضه نسبت به تقاضا مواجه خواهد شد''. تحلیلگران معتقدند که با از سرگیری عرضه ی نفت خام از طریق خط صادراتی فورتیس بریتانیا و افزایش قریب الوقوع تولید نفت آمریکا، قیمت نفت بیش از میزان امروز کاهش خواهد یافت و تاثیرات اجرای قرارداد کاهش تولید نفت توسط اوپک خنثی خواهد شد. 

در کنار رشد اقتصادی مناسب در دنیا و عملکرد بهتر بازار های مالی، ادامه ی اجرای قرارداد کاهش تولید نفت توسط اوپک و کشورهای هم پیمان آن بر افزایش قیمت نفت در روز های گذشته تاثیر داشته است. این نکته لازم به ذکر است که سازمان کشور های صادر کننده نفت و ۱۱ کشور دیگر از جمله روسیه در اواخر سال ۲۰۱۶ توافق کرده بودند تا برای ایجاد تعادل میان عرضه و تقاضا و در پی آن افزایش قیمت نفت، تولید خود را از اول سال ۲۰۱۷ در مجموع روزانه ۱.۸ میلیون بشکه کاهش دهند. در تاریخ ۲۵ می سال ۲۰۱۷، تولید کنندگان تصمیم گرفتند که قرارداد کاهش تولید نفت را که در ابتدا ۶ ماهه بود، برای ۹ ماه دیگر تمدید کنند، و تا ماه مارس ۲۰۱۸ به کاهش تولید ادامه دهند. علاوه بر این، در روز ۳۰ ام نوامبر سال ۲۰۱۷ اعضای اوپک به همراه کشورهای غیر عضو به رهبری روسیه توافق کردند که تا پایان سال ۲۰۱۸ میلادی قرارداد مزبور را تمدید کرده و تولید نفت را کاهش دهند.

افزون بر این، بنا بر اذعان رویترز، برخی تحلیلگران بازار نفت معتقدند که ناآرامی های اخیر در ایران به عنوان سومین تولید کننده ی بزرگ نفت اوپک ریسک ژئوپلیتیک را افزایش داده و به نوبه ی خود باعث افزایش قیمت ها شده است. این در حالی است که برخی دیگر معتقدند که این ناآرامی ها هیچگونه تاثیری بر کاهش تولید و صادرات نفت توسط ایران نگذاشته است و در آینده هم احتمال نمی رود که این ناآرامی ها تاثیری بر قیمت نفت بگذارد.کانال تلگرام عصر جهانثبت نظر

نام*
ایمیل(اختیاری)
نظر*