اخبار عمومی

 

 

 

 

212801
تاریخ انتشار: 1397/02/26 01:02
رییس کمیسیون شوراهای مجلس به عصر ایران گفت: اگر مجمع تشخیص مصلحت نظام مصوبۀ مجلس را تأیید کند او می تواند به شورا بازگردد اما یک عضو کمیسیون آیین نامه معتقد است الزاما به معنی عطف بما سَبَق نیست

عصرجهان - با توجه به این‌که مدت زمانی که هر عضو شورای شهر می‌تواند در جلسات حاضر نشود و عضویت وی ادامه یابد 6 ماه است، وضعیت سپنتا نیکنام عضو زرتشتی شورای شهر یزد که بیش از 6 ماه است نتوانسته در جلسات شرکت کند و در انتظار اعلام نظر مجمع تشخیص مصلحت دربارۀ مصوبۀ مجلس پیرامون حضور اقلیت‌های دینی در شورای شهر بوده در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

 عصر ایران نوشت: محسن کوه‌کن عضو کمیسیون آیین‌نامۀ داخلی مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار عصر ایران در این باره می‌گوید: در حالت کلی اگر مجمع تشخیص مصلحت مصوبۀ مجلس درباره حضور اقلیت‌های دینی در شوراهای شهر و روستا را تأیید کند به این معنا و مفهوم نیست که مفهوم تایید شده در مصوبه عطف بماسبق می‌شود.

 وی افزود : اگر مجلس در متن مصوبه با صراحت بگویدقانون عطف بماسبَق می شود و مجمع دقیقا حکم مجلس را تایید کند این حکم شامل آقای نیکنام نیز می‌شود اما چنانچه از آنچه مجلس تصویب کرده این برداشت صورت پذیرد که یک حکم کلی درباره اقلیت‌ها صادر شده به این معنی است که مجوز قانونی برای ثبت نام و ورود اقلیت ها به شورای شهر صادر شده است اما این که صوبه والزامات آن شامل حال ایشان نیز می شود  یا نه محل تأمل است.

 کوهکن همچنین تصریح کرد: به این دلیل که این مصوبه و افرادی که آن را پیگیری می کردند عمدتا بر روی این مصداق خاص – آقای نیکنام- تاکید داشتند ، پیش بینی می‌کنم در صورتی که مجمع تشخیص این مصوبه را تایید کند به یک تفاهم عمومی برسند تا اثر این قانون را به قبل هم برگردانند.

 رییس کمیسیون شوراها : مصوبه تأیید شود سپنتا به شورا بازمی گردد

 در این راستا محمدجواد کولیوند، رییس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس در گفت و گو با عصر ایران در این خصوص گفت : مصوبۀ مجلس درباره حضور اقلیت‌های دینی در شوراهای شهر و روستا در دو کمیسیون امنیتی و قضایی مجمع بررسی و در یکی رد و در دیگری تایید شده است.

 وی با بیان این که فضای کلی مجمع درباره این مصوبه مثبت است، افزود: در حال حاضر مجددا مصوبه در کمیسیون امنیتی در حال بررسی است تا کمیسیون نظر نهایی خود را برای ابلاغ به مجمع اعلام کند.

 کولیوند درباره وضعیت سپنتا نیک‌نام با توجه به عبور از بازۀ زمانی شش ماهه و غیبت اجباری در جلسات شورای شهر یزد گفت: چنانچه مجمع تشخیص مصلحت نظام مصوبه مجلس را تایید کند، آقای سپنتا نیکنام می‌تواند به شورای شهر یزد بازگردد.کانال تلگرام عصر جهانثبت نظر

نام*
ایمیل(اختیاری)
نظر*