اخبار عمومی

 

 

 

 

 

212834
تاریخ انتشار: 1397/02/29 00:58
مجتبی ذالنوری نماینده اصولگرای مجلس دهم:
مجتبی ذالنوری،‌ عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجه در مجلس درباره برجام گفت: ما طرحی دو فوریتی داریم که یکشنبه به چاپ می‌رسد و اگر طرح‌های دو فوریتی دیگر مقدم نشوند یکشنبه این طرح به صحن مجلس خواهد آمد. برهمین اساس دولت ملزم به اقدام متقابل شده است. بنابراین اگر کشورهای دیگر تضمین ندهند دولت باید همه همکاری‌های خود را با کشورها قطع کند و فعالیت‌های هسته‌ای را از سر بگیرد.

عصرجهان-مجتبی ذوالنوری، نماینده عضو فراکسیون اصولگرایان ولایی مجلس دهم با بیان اینکه سازه برجام وحدت را غیر قابل امکان می‌کند، گفت: سازه برجام از اساس متزلزل است، در یک فضای نابرابر ما همه داشته‌های خود را ارائه کردیم و نتیجهاش خروج آمریکا بود. اما امروز بقیه کشورهایی که در برجام باقی مانده‌اند می‌گویند می‌خواهند به آن عمل کنند، اما تضمینی در این امر وجود ندارد.
این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجه افزود: در مجلس هم نمی‌توان در خصوص برجام یکصدا صحبت کرد. تا به امروز همه وظایف را درباره برجام انجام دادیم اما حالا که آمریکا از آن خارج شده، برجام به حالتی مرده درآمده است.
وی ادامه داد: روحانی با ادامه برجام خلاف قانون عمل می‌کند، چرا که در ماده 3 ماده واحده که قانون در آن در آن اقدام متناسب و متقابل را مشخص کرده، می‌گوید هرگونه نقض اعم از تمدید تحریم‌ها، یا نقض برجام باید با اقدام متقابل پاسخ داده شود و همکاری ‌ها را هم خاتمه دهیم. بنابراین با خروج آمریکا از برجام تمام تحرکات هسته‌ای باید از سر گرفته شود ، اما روحانی با ادامه برجام راهی خلاف قانون پیش گرفته است.
ذولنوری تصریح کرد: دولت باید همکاری‌هایی مثل پروتکل اجرایی داوطلبانه را قطع کند و غنی سازی هسته‌ای را از سر گیرد. دولت باید برای ادامه برجام از مجلس اجازه می‌گرفت، اما حال که دولت این مسیر را طی کرده باید از سایر کشورهایی که در برجام باقی مانده‌اند تضمین عملی بگیرد. تنها در این صورت می‌توان در خصوص برجام وحدت کرد.
وی با تاکید براینکه بعضی افراد از اینکه رهبری اصل مذاکرات برجام را پذیرفته سوءاستفاده می‌کنند، گفت: رهبری را در مقابل عمل انجام شده قرار دادند. هیچ مشورتی قبل از ادامه برجام با کشورهای دیگر و با رهبری صورت نگرفت. اینکه می‌گویند رهبری موافق برجام است بیان‌کننده این است که رهبری باید به روحانی بگوید بی‌خود کرده‌ای ادامه برجام را پذیرفتی یا حال که این مسیر را می‌روی از کشورهای حاضر در برجام تضمین بگیر. چراکه روحانی بلافاصله پس از صحبت‌های ترامپ ، سخنرانی کرد و اعلام نمود ایران در برجام باقی می‌ماند.
نماینده قم در مجلس شورای اسلامی گفت: اذن که بعد از عمل رخ نمی‌دهد، هیچکدام از گفته‌های اخیر رهبری نشان‌دهنده رضایت ایشان از ادامه برجام نبوده است. رهبری هم بعداز عمل گفتند بروید و تضمین بگیرید. در مجموع بر روی اصل برجام هیچ وحدتی وجود ندارد مگر تضمین عملی کشورها.
وی خاطرنشان کرد: ما طرحی دو فوریتی داریم که یکشنبه به چاپ می‌رسد و اگر طرح‌های دو فوریتی دیگر مقدم نشوند یکشنبه این طرح به صحن مجلس خواهد آمد. برهمین اساس دولت ملزم به اقدام متقابل شده است. بنابراین اگر کشورهای دیگر تضمین ندهند دولت باید همه همکاری‌های خودرا با کشورها قطع کند و فعالیت‌های هسته‌ای را از سر بگیرد. در آن صورت اگر کشورهای دیگر هم به تحریم‌ها علیه ایران پیوستند ما به خروج از NTP هم باید فکر کنیم.


منبع: ایلناکانال تلگرام عصر جهانثبت نظر

نام*
ایمیل(اختیاری)
نظر*