اخبار عمومی

 

 

 

 

214111
تاریخ انتشار: 1397/05/19 01:01
سید کامل تقوی نژاد با تحصیلات کارشناسی ارشد مدیریت سیستم‌ها از دانشگاه تهران گزینه طیف نزدیک به "غلامرضا تاجگردون" و فراکسیون زاگرس نشینان برای وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است، فراکسیونی که اکثریت استیضاح کنندگان ربیعی را تشکیل می‌دادند. تقوی نژاد متولد شهرستان لنده استان کهگیلویه و بویر احمد است.

عصرجهان-شنیده شده هم اکنون پنج گزینه(سید کامل تقوی نژاد، سید تقی نوربخش، نهاوندیان، کاظم جلالی)  برای جانشینی ربیعی در دولت بررسی شده و احتمالا پس از مدتی که وزارتخانه مذکور به وسیله سرپرست اداره خواهد شد، یکی از این گزینه ها به عنوان وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی به مجلس شورای اسلامی معرفی خواهد شد.


سرانجام روزی که ابتدا نمایندگان مجلس به دلیل اعتراض به روند استیضاح «علی ربیعی» خواستار به تعویق افتادن بررسی دوباره صلاحیت وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی شدند، با غیر علنی اعلام کردن جلسه و تنفس سی دقیقه ای، روند استیضاح بار دیگر پیگیری شد و به پس گرفتن رأی اعتماد مجلس از وزیر مربوطه انجامید.

به گزارش «تابناک»؛ البته «علی ربیعی»، وزیر سابق تعاون کار و رفاه اجتماعی در نخستین جمله در دفاع از خود گفت: امروز دو بار و در جلسه علنی و غیر علنی استیضاح شدم؛ سی دقیقه ای که معلوم نشد چه اتفاقی در آن افتاده است.

با کنار رفتن علی ربیعی از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی حالا همه چشم انتظار معرفی جانشین او در وزارتخانه ای هستند که همیشه حاشیه های زیادی داشته و البته خیلی ها هم به دنبال تصدی کرسی مدیریت آن هستند، چون وجود شرکت های اقتصادی بزرگ زیر مجموعه تأمین اجتماعی، شستا و صندق بازنشستگی کشوری برای هر گروه، جریان و فردی می تواند ترغیب کننده باشد.

اما در این باره شنیده شده که پنج گزینه برای جانشینی ربیعی هم اکنون در دولت مورد بررسی قرار گرفته اند و احتمالا پس از مدتی که وزارتخانه مذکور با سرپرست اداره خواهد شد، یکی از این گزینه ها به عنوان وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی به مجلس شورای اسلامی معرفی خواهد شد.

مطرح ترین گزینه برای این وزارتخانه، کسی نیست جز «کاظم جلالی» که چندین سال است به عنوان رئیس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی برگزیده شده است. جلالی دارای تحصیلات علوم سیاسی است و از راهروهای مجلس شنیده می شود «کاظم جلالی» احتمالا به زودی به عنوان وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی معرفی می شود.

کاظم جلالی از لحاظ سیاسی در طیف اصولگرایی دسته بندی می شود. البته اصولگریان در انتخابات مجلس او را در لیست خود قرار ندادند و در نهایت با لابی صورت گرفته او در لیست امید قرار گرفت و به عنوان نفر ششم از حوزه انتخابیه تهران به مجلس شورای اسلامی راه یافت، در حالی که پیش از آن او نماینده شاهرود در مجلس بود.

دیگر گزینه جدی برای تصدی کرسی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی پس از «علی ربیعی»، «محمد نهاوندیان» مشاور اقتصادی رئیس جمهور است. او هفت سال در دولت هاشمی و خاتمی، معاون وزیر بازرگانی بوده و همچنین از سال 86 تا 92 در فاصله سال های ۱۳۸۶ تا ۱۳۹۲ ریاست اتاق بازرگانی ایران را بر عهده داشته است. البته نهاوندیان در دولت اول روحانی ریاست دفتر رئیس جمهور را بر عهده داشت.

پس از پایان دولت یازدهم و با انتصاب «محمود واعظی» به عنوان رئیس دفتر رئیس جمهور، نهاوندیان به عنوان معاون اقتصادی حسن روحانی معرفی شد. نکته ای که در مورد نزدیکی نهاوندیان با لاریجانی می توان مورد اشاره قرار داد، این که طی سال های 84 تا 86 و در زمان دبیری لاریجانی بر شورای عالی امنیت ملی، او معاونت این شورا را بر عهده داشت.

دیگر گزینه ای که از او به عنوان یکی از گزینه های جانشین ربیعی نام برده می شود، «سید کامل تقوی نژاد» رئیس فعلی سازمان امور مالیاتی است که البته در آغاز دولت دوازدهم، زمزمه هایی مبنی بر اینکه احتمال وزارت او در این وزارتخانه وجود دارد، شنیده می شد.

تقوی نژاد با تحصیلات کارشناسی ارشد مدیریت سیستم‌ها از دانشگاه تهران گزینه طیف نزدیک به «غلامرضا تاجگردون» و فراکسیون زاگرس نشینان برای وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است؛ فراکسیونی که اکثریت استیضاح کنندگان ربیعی را تشکیل می دادند. تقوی نژاد متولد شهرستان لنده استان کهگیلویه و بویر احمد است.

«سید تقی نوربخش» مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی که دارای تحصیلات پزشکی است، دیگر گزینه مطرح برای وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی است. نوربخش مورد حمایت «سید حسن قاضی زاده هاشمی» وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است و اکنون لابی نزدیک به وزیر بهداشت در دولت و مجلس، می خواهد نوربخش را به صندلی وزارت برساند.

عمده اختلافات بین ربیعی و وزیر بهداشت، بر سر ماندگاری وی بر صندلی تأمین اجتماعی بود. نوربخش چندین ماه است بدون حکم بر صندلی تأمین اجتماعی تکیه زده است.

از طرفی هم زمزمه هایی به گوش می رسد، مبنی بر اینکه رئیس جمهور که در زمان طرح تفکیک وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی قصد داشته «محمد باقر نوبخت» از یاران نزدیک خود را برای وزارت رفاه و تأمین اجتماعی معرفی کند، هم اکنون قصد دارد نوبخت را راهی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی کند و «علی طیب نیا» را بر صندلی ریاست سازمان برنامه و بودجه بنشاند.

باید منتظر ماند و دید، سرانجام رایزنی های کدام طیف بر دیگری می چربد و کدام گزینه به عنوان وزیر پیشنهادی دولت به مجلس معرفی می شود.کانال تلگرام عصر جهانثبت نظر

نام*
ایمیل(اختیاری)
نظر*