اخبار عمومی

 

 

 

 

 

297029
تاریخ انتشار: 1398/02/24 15:40
حوثی های یمن پیش از این از حمله پهپادی به «تاسیسات حیاتی» عربستان با استفاده از پهپاد خبر داده بودند. بنا به اعلام مقامات عربستان تاسیسات نفتی این کشور متعلق به شرکت ملی نفت این کشور (آرامکو) با پهپاد هدف حمله قرار گرفته است.

به گزارش پایگاه خبری عصرجهان به نقل از یورونیوز، عربستان سعودی حمله پهپادی به تاسیسات نفتی خود در نزدیکی ریاض را تایید کرد.
حوثی های یمن پیش از این از حمله به «تاسیسات حیاتی» عربستان با استفاده از پهپاد خبر داده بودند. بنا به اعلام مقامات عربستان تاسیسات نفتی متعلق به شرکت ملی نفت این کشور (آرامکو) با پهپاد هدف حمله قرار گرفته است.
خالد فالح، وزیر نفت عربستان اعلام کرد بین ساعت شش تا شش و نیم صبح سه شنبه یک ایستگاه پمپاژ نفت متعلق به آرامکو که نفت را از استان شرقی عربستان سعودی به بندر ینبع در ساحل دریای سرخ منتقل می کرد مورد هدف قرار گرفت.
به گفته خالد فالح به دنبال این حمله آتش سوزی روی داد که در ادامه مهار شد. به گفته وزیر نفت عربستان پمپاژ نفت از ایستگاه به خطوط انتقال نفت موقتا متوقف شده است تا میزان آسیب و خسارت وارد شده به ایستگاه بررسی شود.
خبرگزاری دولتی عربستان همزمان اعلام کرده که به دو تاسیسات نفتی در استان ریاض حمله شده است. بنا به این گزارش این حمله «محدود» به ایستگاه های انتقال نفت در مناطق الدوادمی و عفیف صورت گرفته است. طبق اعلام مقامات عربستان دستکم یکی از این حمله ها با استفاده از پهپاد صورت گرفته است.
شبکه تلویزیونی المسیره متعلق به نیروهای حوثی یمن روز سه شنبه خبر داده بود که این نیروها با استفاده از پهپاد موفق شده اند به «تاسیسات حیاتی» در عربستان حمله کنند. بنا به گزارش این شبکه حملات روز سه شنبه با استفاده از هفت پهپاد صورت گرفته است.


آرامکو: انتقال نفت تحت تاثیر حمله قرار نگرفت
شرکت ملی نفت عربستان (آرامکو) اعلام کرده که عرضه نفت به مشتریان این کشور تحت تاثیر حملات پهپادی روز سه شنبه قرار نگرفته است. آرامکو همچنین اعلام کرد که در جریان حمله به ایستگاه های نفتی در نزدیکی ریاض به کسی آسیبی نرسیده است.
خالد فالح، وزیر نفت عربستان حمله پهپادی به تاسیسات نفتی کشورش را «اقدامی تروریستی» و «بزدلانه» خوانده است. از سوی دیگر یک مقام نیروهای حوثی یمن اعلام کرد که حملات روز سه شنبه به تاسیساتی نفتی عربستان «پاسخی به جنایات» این کشور در یمن است.
حمله حوثی های یمن به تاسیسات نفتی عربستان تنها دو روز پس از آن صورت می گیرد چند نفت کش در نزدیکی بندر فجیره مورد حمله قرار گرفتند.
عربستان بزرگترین صادرکننده نفت در جهان است. به دنبال انتشار خبر حمله حوثی های یمن به تاسیسات نفتی عربستان بهای نفت افزایش یافت. هر بشکه نفت خام برنت ۷۱ دلار و ۲۰ سنت معامله شد.


بیشتر بخوانید:

عربستان از هدف قرار گرفتن خط لوله‌های نفت خود در ریاض خبر داد

 

حوثی‌ها: تاسیسات حیاتی عربستان سعودی راهدف قرار داده‌ایم

بنا به گزارش اولیه همین رسانه، تلویزیون حوثی‌های یمن روز سه‌شنبه در گزارشی ادعا کرد که این گروه با پهپاد تاسیسات حیاتی عربستان سعودی را مورد حمله قرار داده‌ است.
به گزارش شبکه تلویزیونی «المسیره» به نقل از یک مقام نظامی این حملات با استفاده از ۷ پهپاد انجام شده است.
حساب توئیتری «المسیره» به زبان انگلیسی به نقل از این مقام نظامی حوثی نوشت: «این حملات نظامی وسیع در پاسخ به تجاوز مستمر و محاصر مردم‌مان صورت گرفته، ما آماده‌ایم تا حملات سخت‌تر و منحصربفردتری علیه عربستان سعودی انجام دهیم.»
این گزارش زمان این حمله و نام تاسیساتی که به آنها حمله شده را ذکر نکرده است.
هنوز عربستان سعودی مبنی این حمله را تایید نکرده است. این حمله یکی روز بعد از آن اتفاق می افتد که ریاض اعلام کرد دو نفتکش این کشور در سواحل امارات عربی متحده مورد حمله «خرابکارانه» قرار گرفته‌اند.


هنوز مشخص نیست که آیا حمله به نفتکش‌ها توسط حوثی‌ها صورت گرفته یا گروه‌های دیگری در آن دخیل بوده‌اند. حوثی‌ها هنوز اطلاعیه‌ای مبنی بر پذیرش مسئولیت حملات به نفتکش‌ها منتشر نکرده‌اند.
عربستان سعودی و امارات عربی متحده از سال ۲۰۱۵ میلادی عملیات هوایی گسترده‌ای علیه حوثی‌های یمن آغاز کرده‌اند که به کشته شده هزاران نفر از جمله غیرنظامیان انجامیده است.
جنگ یمن تا کنون بیش از ۱۰ هزار کشته بر جای گذاشته است و میلیون‌ها نفر به‌ویژه کودکان را با قحطی و گرسنگی شدید مواجه‌اند.کانال تلگرام عصر جهانثبت نظر

نام*
ایمیل(اختیاری)
نظر*