اخبار عمومی

 

 

 

 

 

299354
تاریخ انتشار: 1398/10/21 13:40
فشار رهبر اکثریت سنا برای ارسال لایحه استیضاح
درحال‌حاضر جمهوری‌خواهان ۵۳ کرسی و دموکرات‌ها ۴۵ کرسی سنا را در اختیار دارند. دو سناتور مستقل هم معمولا به سود دموکرات‌ها رأی می‌دهند. به‌این‌ترتیب اگر دموکرات‌ها قصد دارند شاهدان تازه‌ای به دادگاه احضار کنند، باید امیدوار باشند که چهار نماینده جمهوری‌خواه برخلاف رویکرد حزب خود، با درخواست دموکرات‌ها برای احضار شاهدان جدید همراه شوند.
رهبر اکثریت جمهوری‌خواه سنا برگ تازه‌ای برای نجات دونالد ترامپ رو کرد. میچ مک‌کانل روز پنجشنبه قطع‌نامه‌ای را برای تغییر قوانین داخلی سنا امضا کرد که بر اساس آن اگر مفاد استیضاح رئیس‌جمهور تا ۲۵ روز پس از تأیید در مجلس نمایندگان، به سنا ارائه نشود، به دلیل عدم انجام پیگرد قانونی از اعتبار ساقط خواهد شد.
 
به گزارش شرق، با توجه به این تصمیم مک‌کانل با حمایت اکثریت جمهوری‌خواه سنا به این ترتیب و براساس به این قطع‌نامه، نانسی پلوسی، رهبر دموکرات مجلس نمایندگان، فقط تا ۱۲ ژانویه (فردا) فرصت ارسال لایحه استیضاح ترامپ به سنا را دارد.
 
مک‌کانل با این اقدام، فشار‌ها بر دموکرات‌های مجلس نمایندگان برای ارسال لایحه استیضاح را افزایش داد. پیش از این نانسی پلوسی هشدار داده بود «تا زمانی که از برگزاری دادگاهی عادلانه در سنا» اطمینان حاصل نکند، لایحه استیضاح را به سنا ارسال نخواهد کرد.
 
انگیزه اصلی دموکرات‌ها در وقت‌کشی برای ارسال لایحه استیضاح به سنا این است که میچ مک‌کانل، رهبر اکثریت جمهوری‌خواه سنا را متقاعد کنند تا چهار شاهد جدید، از جمله جان بولتون، مشاور امنیت ملی سابق کاخ سفید را به دادگاه سنا احضار کند. آن‌ها عقیده دارند که شهادت بولتون می‌تواند حتی جمهوری‌خواهان را متقاعد کند که ترامپ از موقعیت سیاسی خود برای تأمین اهداف شخصی سوءاستفاده کرده است.

آنچه مک‌کانل روز پنجشنبه انجام داده و آن را «فاز اول» اقدامات خود برای مقابله با «استیضاح رئیس‌جمهور بر اساس شواهد و مستندات ناکافی» دانسته، شباهت زیادی به روند برگزاری دادگاه پنج‌هفته‌ای بیل کلینتون در سال ۱۹۹۹ دارد.

در زمان ریاست‌جمهوری کلینتون هم قطع‌نامه‌ای به تصویب رسید که مدت‌زمانی محدود را برای تحت پیگرد قراردادن رئیس‌جمهور و دفاعیات وکلای او تعیین کرده بود. با محدودشدن این زمان، فرصت نجات رئیس‌جمهور از سوی هم‌حزبی‌هایش افزایش می‌یابد. در زمان ریاست‌جمهوری بیل کلینتون هم قانون سنا به صورتی تغییر کرد که بر‌اساس آن، نمایندگان هر طرف تنها ۲۴ ساعت برای مباحث شفاهی وقت داشتند و ۱۶ ساعت نیز زمان به سناتور‌ها برای پرسیدن سؤالات خود از طرفین اختصاص یافت.

نکته مهم در این میان این است که مک‌کانل برای «فاز اول» نقشه خود به تعداد رأی نیاز دارد. پاسخ این سؤال به زمان ارسال لایحه استیضاح از سوی نانسی پلوسی بستگی دارد.

«دونالد ولفنسبرگر»، پژوهشگر کنگره می‌گوید: «هر زمان این لایحه ارائه شود، سنا می‌تواند دادگاه را آغاز کند و اکثریتی ساده برای تعیین قوانین اولیه دادگاه کفایت می‌کند و به نظر می‌رسد جمهوری‌خواهان می‌توانند با استفاده از اکثریتی که در سنا دارند، قوانین موردنظر مک‌کانل را تصویب کنند».
 
بااین‌حال، دموکرات‌ها هنوز هم برای احضار شاهدان موردنظر خود به دادگاه سنا به طور کامل ناامید نشده‌اند. درحال‌حاضر جمهوری‌خواهان ۵۳ کرسی و دموکرات‌ها ۴۵ کرسی سنا را در اختیار دارند. دو سناتور مستقل هم معمولا به سود دموکرات‌ها رأی می‌دهند. به‌این‌ترتیب اگر دموکرات‌ها قصد دارند شاهدان تازه‌ای به دادگاه احضار کنند، باید امیدوار باشند که چهار نماینده جمهوری‌خواه برخلاف رویکرد حزب خود، با درخواست دموکرات‌ها برای احضار شاهدان جدید همراه شوند.

جان بولتون، مشاور سابق امنیت ملی کاخ سفید، در اقدامی که شگفتی رسانه‌ها را در پی داشت، اعلام کرد که در صورت احضار از سوی دادگاه آماده ارائه مستندات خود است. اعلام آمادگی بولتون می‌تواند جمهوری‌خواهانی را که همراهی چندانی با ترامپ ندارند وسوسه کند تا برای شنیدن شهادت او، با حزب دموکرات هم‌صدا شوند. پس از اظهارات بولتون، چاک شومر، رهبر اقلیت دموکرات سنا، فشار‌های خود برای متقاعدکردن سناتور‌های جمهوری‌خواه به احضار شاهدان جدید را افزایش داده است.
 
در آن‌سو هم جمهوری‌خواهان می‌گویند اگر قرار بر احضار شاهدان جدید باشد، ترجیح می‌دهند افراد موردنظر خود را احضار کنند که جو بایدن، معاون باراک اوباما، رئیس‌جمهور سابق ایالات متحده، هانتر بایدن، فرزند جو بایدن و افشاگر اصلی مکالمه تلفنی ترامپ و رئیس‌جمهور اوکراین، از جمله این افراد به شمار می‌آیند. در تازه‌ترین تحول مربوط به لایحه استیضاح ترامپ، میچ مک‌کانل، رهبر اکثریت جمهوری‌خواه سنا، اعلام کرد که احتمال می‌دهد نانسی پلوسی تا پایان روز جمعه لایحه استیضاح ترامپ را به سنا ارسال کند و پس از آن هم در هفته پیش‌رو دادگاه سنا برگزار شود.

قطع‌نامه علیه اختیارات جنگی رئیس‌جمهور
در میانه تنش‌ها بر سر روند استیضاح ترامپ، مجلس نمایندگان آمریکا در اقدامی که می‌تواند با مخالفت جمهوری‌خواهان سنا روبه‌رو شود، قطع‌نامه کاهش اختیارات نظامی رئیس‌جمهور ایالات متحده را به تصویب رساند. این قطع‌نامه با ۲۲۴ رأی مثبت و ۱۹۴ رأی منفی به تصویب رسید. با وجود آنکه این قطع‌نامه الزام‌آور نیست و نیاز به امضای رئیس‌جمهور ندارد، اما نانسی پلوسی، رئیس دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا، اعلام کرد که «این بیانیه کنگره ایالات متحده است» و از «قدرت و نفوذ کافی» برخوردار است.
 
پلوسی پس از تأیید این قطع‌نامه به لطف اکثریت دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا، گفت: «این اقدام بر محدودکردن اقدامات نظامی دونالد ترامپ و محافظت از جان آمریکایی‌ها و ارزش‌های آمریکا تأکید می‌کند. دولت ایالات متحده باید تنش‌ها را کاهش دهد و مانع از بروز خشونت بیشتر شود».
 
در مجلس سنا هم «تیم کین»، سناتور دموکرات، قطع‌نامه مشابهی را ارائه کرده، اما با توجه به اکثریت جمهوری‌خواه سنا، تصویب آن بسیار بعید به نظر می‌رسد. تیم کین امیدوار است این قطع‌نامه که با هدف «حفاظت از جان نظامیان آمریکایی و عدم ایجاد هزینه‌های یک جنگ دیگر» ارائه شده، با حمایت جمهوری‌خواهان هم روبه‌رو شود. «ما اعضای نهادی متفاوت در حکومت هستیم. این وظیفه ماست وقتی که با موضوعی مانند زندگی و مرگ مواجه می‌شویم، از هیچ‌کسی هر حرفی را نپذیریم».
 
نانسی پلوسی نیز هنگام اعلام رأی مجلس نمایندگان آمریکا، عملیات اخیر نظامی ایالات متحده در نزدیکی فرودگاه بغداد را اقدامی «تحریک‌آمیز و نامتناسب با تهدید‌های موجود در منطقه» خواند. قطع‌نامه کاهش اختیارات جنگی رئیس‌جمهور ایالات متحده در حالی در مجلس نمایندگان تصویب شد که کنگره آمریکا در سال ۲۰۰۲ و پس از حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ اختیارات جورج بوش، رئیس‌جمهور وقت را برای مقابله با تروریسم افزایش داد و پس از آن تلاش‌های کنگره برای بازگرداندن این محدودیت‌ها به دلیل عدم همراهی یکی از احزاب بی‌نتیجه مانده است.


کانال تلگرام عصر جهانثبت نظر

نام*
ایمیل(اختیاری)
نظر*