اخبار عمومی

 

 

 

 

 

301543
تاریخ انتشار: 1399/07/15 12:54
نتایج انتخابات پارلمانی قرقیزستان باطل اعلام شد

در پی اعتراضات مردمی و خشونت‌ها، کمیسیون مرکزی قرقیزستان نتایج انتخابات پارلمانی روز یکشنبه را باطل اعلام کرد.


به گزارش پایگاه خبری عصرجهان، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، یکی از اعضای کمیسیون مرکزی انتخابات قرقیزستان در پیامی در شبکه فیسبوک اعلام کرد این کمیسیون به ابطال نتایج انتخابات جنجالی تصمیم گرفته است.

تشکیل جلسه اضطراری پارلمان قرقیزستان هم به فردا (چهارشنبه) موکول شد و این پارلمان درباره درخواست‌هایی برای عزل رئیس‌جمهوری این کشور رایزنی می‌کند. همچنین پیش از این، رهبران اپوزیسیون قرقیزستان خواستار تشکیل جلسه دولت برای تعیین ترکیب جدیدی برای کابینه شده بودند.

حامیان اپوزیسیون در قرقیزستان چندین ساختمان دولتی را در پایتخت به تصرف خودشان درآورده، رئیس‌جمهوری سابق را از زندان فراری داده و از طرح‌هایی برای برکناری سورونبای جینبکف، رئیس‌جمهوری  قرقیزستان و تشکیل دولت جدید خبر می‌دهند.  

ناآرامی از زمان اعلام نتایج انتخابات پارلمانی روز یکشنبه آغاز شد. تاکنون یک تن کشته و ۵۹۰ تن دیگر حین درگیری‌ها کشته شده‌اند. رئیس‌جمهوری قرقیزستان این تحولات را تلاشی برای تصرف غیرقانونی قدرت خوانده است.

انتخابات در تاریخ چهارم اکتبر برگزار شد. میزان مشارکت مردمی ۵۶.۵ درصد بود. پس از بررسی آرای ۹۸ درصد از شعبه‌ها، نتایج اولیه نشان داد که چهار حزب به پارلمان راه یافتند که سه حزب نزدیک به رئیس‌جمهوری قرقیزستان هستند.کانال تلگرام عصر جهانثبت نظر

نام*
ایمیل(اختیاری)
نظر*