اخبار عمومی

 

 

 

 

 

302226
تاریخ انتشار: 1399/11/20 19:02
یک روان‌شناس گفت: یکی از مهم‌ترین نشانه‌های فرد سالم از نظر روانی این است که دایم با خود و اطرافیانش در حال جنگ نیست.

(باز نشر)زهرا شهبازی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه زنجان، اظهار کرد: افراد سالم جامعه بیشتر از این‌که منتقد باشند مشوق، مثبت و متواضع‌اند؛ در واقع این دسته از افراد بیشتر از این‌که بخواهند خودنمایی کنند دل‍‌‌‌‌شان می‌خواهد در یک فضای اجتماعی و اشتراکی علایق دیگران و خودشان را هم‌زمان در نظر بگیرند. این در حالی است که سایرین نیز در کنار این افراد بهترین افکارشان تقویت شده و احساس انگیزه می‌کنند.

این روان‌شناس ادامه داد: انسان سالم زیبایی‌ها را می‌بیند و به زبان می‌آورد، خوش‌ذوق و اهل مزاح است، خلاقیت داشته و برخوردهایش محترمانه است و از همه مهم‌تر این‌که می‌توان به او اعتماد کرد و اطرافیانش با دانستن این خصایص و الگوپذیری از آن‌ها می‌توانند گام موثری جهت سلامت روان و تکامل خود بردارند. همچنین آگاهی داشتن از ویژگی‌های افراد سالم باعث می‌شود تا اگر چنین ویژگی‌هایی را در خود داریم آن‌ها را بشناسیم و اجازه ندهیم رفتار نامناسب دیگران در عکس‌العمل با این ویژگی‌ها، باعث از بین رفتن آن‌ها در ما شود.


بیشتر بخوانید:

با خودمان مهربان باشیم


 

وی افزود: افراد سالم در مواجهه با بحران‌های زندگی، حوادث ناگوار، محرومیت‌ها، تهدید‌ها و سختی‌ها مقاوم و پایدارند و می‌توانند در موقعیت‌هایی که دیگران را به سوی خودکشی می‌کشاند آرامش خود را حفظ کنند؛ چراکه عموما از ناشناخته‌ها نمی‌هراسند و احساس ناامنی نمی‌کنند، حالت تدافعی ندارند و برای حفظ خود ماسک به چهره نزده و نقش بازی نمی‌کنند.

شهبازی تصریح کرد: همچنین این قشر نسبت به افراد عادی روابط محکم‌تر و عمیق‌تری با انسان‌ها دارند، هر چند که در وهله اول بسیار ساده و صمیمی به نظر می‌رسند. با این حال به خاطر ذات شفاف و مثبتی که دارند می‌توانند دوستان و به عبارتی طرف‌داران زیادی داشته باشند. در واقع آنان می‌توانند با هر فرد شایسته‌ای بدون در نظر گرفتن طبقه، تحصیلات، اعتقادات و نژاد رفتار دوستانه داشته باشند و از هر کس که بتواند چیزی به آنان بیاموزد درس می‌گیرند و اهمیتی به خصایص دیگر او نمی‌دهند.

 

این روان‌شناس با تاکید بر این‌که افراد سالم حدود آشکار سنت مرسوم در انتخاب لباس، خوراک، شیوه بیان و رفتار را رعایت می‌کنند، خاطرنشان کرد: در واقع به سختی می‌توان اشخاص سالم را شورشی و به عبارتی تند و تیز نامید؛ چرا که این دسته از افراد هیچ‌گاه ناخوشنودی مزمن به فرهنگ غالب نشان نمی‌دهند و در خیال تغییر فوری آن نیستند، اگر چه اغلب به قدر کافی طوفان خشم‌شان را نسبت به بی‌عدالتی اجتماعی نمایان می‌کنند.

منبع:ایسنا
روانشناس:زهرا شهبازیکانال تلگرام عصر جهانثبت نظر

نام*
ایمیل(اختیاری)
نظر*