اخبار عمومی

 

 

 

 

 

303617
تاریخ انتشار: 1400/06/28 22:04
توضیح قوه قضائیه درباره فوت متهم ردیف اول پرونده شرکت مفتاح خودرو / دلیل عدم سفر رئیسی به نیویورک برای حضور در مجمع عمومی سازمان ملل / نظر ایمانی درباره پیوند احتمالی لاریجانی با اصلاح‌طلبان

*عصرجهان*- تیتر و خلاصه‌ای از مهم‌ترین اخباری که اطلاع از آن‌ها ممکن است برای مخاطبان مهم و قابل توجه باشد

 

*نامه یک نماینده به دادستان کشور: رئیس سازمان سنجش ممنوع الخروج شود*

 

رئیس هیات تحقیق و تفحص از عملکرد سازمان سنجش آموزش کشور در نامه ای به دادستان کل کشور؛ خواستار ممنوع الخروج شدن رییس سازمان سنجش شد. در متن نامه احمد نادری نماینده تهران و نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات به منتظری دادستان کل کشور آمده است: نظر به تصویب قاطع نمایندگان مردم شریف ایران در صحن مجلس شورای اسلامی مبنی تحقیق و تفحص از سازمان سنجش آموزش کشور و با توجه به شکایات و مستندات و بررسی‌های اولیه انجام شده نسبت به سوء عملکرد و تخلفات رئیس و مدیران این سازمان، متاسفانه باخبر شدیم آقای ابراهیم خدایی، رئیس سازمان به بهانه فرصت مطالعاتی قصد خروج از کشور دارند. همچنین شائبه خروج برخی مدیران این سازمان نیز با عنایت به شکایات و تخلفات گسترده وجود دارد، لهذا خواهشمند است دستور مقتضی جهت ممنوع الخروج شدن ایشان را صادر فرمایید تا خللی در فرآیند تظلم خواهی مردم و صیانت از حقوق بیت‌المال رخ نداده و امکان فرار از بار مسئولیت و پاسخگویی برای این فرد میسر نگردد. همچنین نادری در مطلبی در صفحه توییتر خود در توضیج این موضوع نوشت: « برای جلوگیری از تکرار سناریوی خروج از کشور، در نامه ای به دادستان محترم، خواهان ممنوع الخروج شدن رییس سازمان سنجش و برخی مدیران آن شدم. یکی از مهره های کلیدی وزارت علوم که ظلم های فراوانی در سال‌های قبل به دانشگاهیان کرد، برغم مفتوح بودن پرونده اش در کمیسیون اصل نود، از کشور خارج شد.»

 

*رئیس سازمان سنجش: خبر درخواست خروجم از کشور کذب است*

 

ابراهیم خدایی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور در نامه‌ای به محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی، ادعای احمد نادری نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی را تکذیب کرد. خدایی در این نامه با اشاره به نامه احمد نادری نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس به دادستان کل کشور مبنی بر قصد خروج از کشور رئیس سازمان سنجش به بهانه فرصت مطالعاتی، نوشته است: «با توجه به اینکه اینجانب تابحال درخواستی از دانشگاه محل استخدام و هیچ مرجع قانونی دیگری جهت فرصت مطالعاتی نداشته‌ام، این مطلب کذب محض است.» رئیس سازمان سنجش در این نامه از قالیباف درخواست کرده است بر اساس آئین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی نسبت به نشر اکاذیب از سوی این نماینده رسیدگی قانونی صورت گیرد.

 

*فرمانده اسبق مرکز مقاومت بسیج وزارت نفت، مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران شد*

 

وزیر نفت در حکمی «مجید چگنی» را به‌عنوان معاون وزیر و مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران منصوب کرد. مجید چگنی مدیر کل سابق نظارت بر صادرات و مبادلات فرآورده های نفتی وزارت نفت علاوه بر این سمت با کارشناس ارشد مهندسی صنایع، عضو گروه شش نفره اجرای آیین نامه پیشگیری و مبارزه با رشوه وزارت نفت و فرمانده مرکز مقاومت بسیج وزارت نفت را در سوابق خود دارد.

 

*کنار رفتن لاریجانی‌ها طبیعی است*

 

ناصر قوامی: برادران لاریجانی به نهایت رشدی که مدنظرشان بود، رسیدند. زمانی اصلا مصلحت نبود که دو برادر دو قوه را در اختیار داشته باشند و نتیجه را هم دیدیم. به نظر من این اشخاص کار خود را کردند و کنار‌ رفتنشان طبیعی است. وقتی چند برادر منصب‌های کلیدی کشور را چندین سال در اختیار دارند، به هر حال روزی باید برکنار شوند. قوامی تصریح کرد: قطعا درباره اینها تغییر موضعی صورت گرفته است. البته ما از پس پرده خبر نداریم؛ مشخص نیست آملی‌لاریجانی از شورای نگهبان استعفا داده یا به او گفتند که کناره‌گیری کن؛ همان‌گونه که علی لاریجانی رد صلاحیت شد.

 

*توئيت رحيمي جهان‌آبادي درباره تصويري که ترند شد*

 

يک عضو فراکسيون اهل سنت مجلس شوراي اسلامي عکسي از اقامه نماز رئيس جمهوري در هواپيما در سفر تاجيکستان منتشر کرد که او نيز در صف نماز حضور داشت.جليل رحيمي جهان آبادي، عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي و ‌نماينده تايباد که به همراه رئيس جمهور، وزير خارجه و هيات همراه جهت شرکت در نشست سران سازمان شانگهاي به تاجيکستان سفر کرده بود، در صفحه توييتر خود به اين موضوع واکنش نشان داد. رحيمي جهان آبادي، تصويري از صف نماز جماعت در هواپيما به امامت سيدابراهيم رئيسي رييس جمهوري و با حضور حسين اميرعبداللهيان وزير امور خارجه، غلامحسين اسماعيلي رئيس دفتر رئيس جمهوري و خودش منتشر کرد و نوشت:« ‏⁧‫سفر‬⁩ با ⁧‫رئيس جمهور‬⁩ به ⁧‫تاجيکستان‬⁩.ايرانيان‬⁩ براي حفظ منافع ملي و گسترش آرمانهاي ⁧‫انقلاب‬⁩ و ⁧‫امام‬⁩، متحد و همدل هستند.»اين نماينده مجلس در اين توييت از چندين هشتگ استفاده کرد؛ «رييسي»، «‬⁩ ⁧‫مجلس شوراي اسلامي‬⁩»، ⁧‫«اميرعبداللهيان»، «‬⁩ ⁧اسماعيلي‬⁩ »، «نماز وحدت»، «‬⁩ تقريب مذاهب»، ‬⁩ «اهل سنت ايران‬⁩ » ، «اقوام مذاهب» و ‬⁩«کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي».

 

*توضيح قوه قضائيه درباره فوت متهم رديف اول پرونده شرکت مفتاح خودرو*

 

مرکز رسانه قوه قضاييه اعلام کرد که متهم رديف اول پرونده شرکت مفتاح خودرو در پي سکته قلبي فوت کرده و اموال متهم متوفي کفاف رد مال وي را در صورت قطعيت محکوميت خواهد داد.در پي انتشار خبري مبني بر فوت «ميثم رضايي» متهم رديف اول شرکت مفتاح خودرو، مرکز رسانه قوه قضاييه به اطلاع مي‌رساند نامبرده که سابقه طولاني اعتياد و مصرف مواد مخدر داشته، قبل از اعزام به زندان، حتي در مرحله رسيدگي بدوي به پرونده به‌علت سابقه بيماري به مراکز درماني اعزام شده بود و از مراقبت‌هاي ويژه پزشکي بهره‌مند بوده است و در بيمارستان لقمان تهران هم فوت کرده است؛ بنابراين گزارش، پرونده شرکت مفتاح خودرو از جمله پرونده‌هاي کثيرالشاکي محسوب مي‌شود که با فوت متهم رديف اول آن رسيدگي به اين پرونده مختومه نخواهد شد، بلکه بخشي از اين پرونده در دست رسيدگي قضايي است و در خصوص بخش ديگری از آن نيز راي صادر شده است. در خصوص قسمتي از پرونده که راي بدوي صادر شده، متهم متوفي با حدود هزار و ۶۰۰ شاکي و با اتهام کلاهبرداري شبکه‌اي به ۱۲ سال حبس و جزاي نقدي محکوم شده است و در حال حاضر پرونده در ديوان عالي کشور در مقام فرجامخواهي است و در صورت قطعيت حکم صادره، فرآيند رد مال با شناسايي اموال وفق مقررات انجام خواهد شد.در پرونده دوم نيز، کيفرخواست با بيش از ۷۰ شاکي صادر شده است و در شعبه نهم دادگاه کيفري يک استان تهران در حال رسيدگي است.شايان ذکر است؛ اموال متهم متوفي کفاف رد مال وي را در صورت قطعيت محکوميت خواهد داد.

 

*انتقاد عضو کارگزاران از بزرگان اصولگرا و اصلاح‌طلب*

 

يک فعال سياسي اصلاح طلب با انتقاد بر اينکه بزرگان احزاب حضور جدي در احزاب ندارند، گفت: يکي از نقدهاي امروز اين است که بزرگان اصلاح طلب و اصولگرا درگير فعاليت‌هاي حزبي نمي شوند.«علي محمد نمازي»، يک چهره سياسي اصلاح طلب، در گفت و گو با برنا، در رابطه با علت افول احزاب طي سال هاي گذشته اظهار کرد: در ايران به جز در سه سال اول عمر نظام جمهوري اسلامي که آيت الله شهيد بهشتي، جناب آقايان خامنه اي، هاشمي رفسنجاني و شهيد حجت الاسلام باهنر که حزب جمهوري اسلامي ايران را تشکيل دادند و با سرعت در سراسر کشور عضو گيري کردند و در نهايت در مجلس ششم، ديگر شاهد فعاليت جدي احزاب نبوده ايم. نمازي افزود: فلسفه وجودي احزاب که سامان دادن به سلايق مختلف، سازماندهي نيروهاي علاقه مند به فعاليت هاي سياسي و يا صرفا احساس تکليف براي حضور در پاي صندوق‌هاي راي و در نتيجه کسب پيروزي در انتخابات و سهيم شدن در قدرت است، هيچ فردي صرفا براي کسب معنويت و ورود به بهشت وارد فعاليت حزبي نمي شود. اينگونه افراد و احزابشان به دنبال ايفاي نقش در اداره کشور هستند.

 

*نظر ايماني درباره پيوند احتمالي لاريجاني با اصلاح‌طلبان*

 

تحلیلگر مسائل سیاسی گفت: امروز می‌بینیم که جذب چهره‌های اصولگرا نه تنها نتیجه خوبی برای اصلاح طلبان نداشت بلکه به آن‌ها ضربه زد؛ بنابراین تصور می‌کنم با وجودی که اصلاح طلبان آماده بازگشت به قدرت هستند، دیگر تجربه سال ۹۲ در آینده نخواهد افتاد. ناصر ایمانی درباره احتمال احیای ائتلاف اعتدالیون و اصلاح‌طلبان که میراث هاشمی شناخته می‌شود، به نامه نیوز گفت: این اتفاق نمی‌افتد، چون چیزی به نام اعتدال در آینده سیاسی ایران وجود نخواهد داشت. حتی معتقدم دولت آقای رئیسی هم بیشتر به دفن پسمانده‌های اعتدال کمک خواهد کرد. وی افزود: دولت آقای رئیسی کاملا معتدل و به دور از جنجال‌ها و فضاسازی‌های سیاسی خواهد بود، به همین دلیل یک جریان فکری خردگرا و معتدل را در کشور شاهد خواهیم بود. از این رو تحلیلم آن است که عنوانی به نام اعتدالیون در عرصه سیاسی کشور نمی‌ماند. نکته دیگر آنکه اساسا نطفه‌ای به نام اعتدال در زمان ریاست جمهوری آقای روحانی منعقد نشد که الان بخواهد فرزندی از آن به دنیا بیاید. این تحلیلگر مسائل سیاسی یادآور شد: اصلاح طلبان بر خلاف اعتدالیون جریانی هستند که در لایه‌های اجتماعی صاحب پایگاه فکری هستند. به لحاظ تاکتیکی و مبانی نظری حرف برای گفتن دارند، اما هم اکنون به دلیل عملکرد دولت آقای روحانی و پیروزی آقای رئیسی در اوج دوران حضیض خود به سر می‌برند. با وجود این، آن طور نیست که دیگر هیچ گاه نتوانند در آینده کشور ایفای نقش کنند.

 

*ضرغامي به رفيق قديمي حکم داد*

 

وزير ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي علي دارابي را به عنوان قائم‌ مقام وزير و معاون ميراث‌ فرهنگي منصوب کرد.به گزارش گروه فرهنگي ايرنا، طي حکمي از سوي عزت الله ضرغامي، علي دارابي به عنوان قائم مقام و معاون ميراث فرهنگي وزارت ميراث فرهنگي صنايع دستي و گردشگري منصوب شد.

 

*دليل عدم سفر رئيسي به نيويورک براي حضور در مجمع عمومي سازمان ملل*

 

خطيب‌زاده گفت: رئيس جمهور به دليل رعايت دستورالعمل هاي کرونايي، تصميم گرفته است که به صورت برخط و آنلاين در مجمع عمومي سازمان ملل سخنراني کند.سعيد خطيب زاده، سخنگوي وزارت امور خارجه در گفت‌وگويي با اشاره به برگزاري مجمع عمومي سازمان ملل در روزهاي آينده گفت: آقاي رئيسي رئيس جمهور کشورمان در مجمع عمومي سازمان ملل متحد روز سه شنبه سخنراني خواهند داشت. خطيب زاده تصريح کرد: البته آقاي اميرعبداللهيان وزير خارجه کشورمان به همراه هياتي فردا صبح عازم نيويورک خواهند بود و ملاقات ها و برنامه هاي بسيار مفصلي هم براي وي و هيات همراه تدارک ديده شده است.

 

*سازمان پدافند غير عامل کشور، عضو جديد شوراي عالي فضاي مجازي شد*

 

قانون مصوب مجلس شوراي اسلامي درباره عضويت سازمان پدافند غيرعامل کشور در شوراي عالي فضاي مجازي در اولين جلسه اين شورا در دولت سيزدهم اجرايي شد. طبق قانون مجلس شوراي اسلامي مصوب سال ۱۳۹۶، رئيس سازمان پدافند غيرعامل کشور در راستاي اجراي مأموريت‌ ذاتي خود و در جهت برقراري تعامل نزديک با دستگاه‌هاي اجرایي کشور و اعمال سياست‌ها و تدابير مقام معظم رهبري در حوزه پدافند غيرعامل عضو شوراهاي‌عالي يادشده در زير است؛

الف ـ شوراي عالي عتف
ب ـ شوراي عالي آمايش
پ ـ شوراي عالي سلامت و امنيت غذايي
ت ـ شوراي عالي شهرسازي و معماري ايران
ث ـ شوراي عالي هماهنگي ترافيک شهرهاي کشور
ج ـ شوراي عالي فضاي مجازي در صورت إذن مقام معظم رهبري

در دولت قبل اجراي کامل اين قانون با وجود موافقت مقام معظم رهبري و اخذ اجازه ايشان معطل مانده بود که با آغاز به کار دولت سيزدهم اين قانون کامل اجرا شد و رئيس سازمان پدافند غيرعامل کشور به دعوت رئيس جمهوري در جلسه شوراي عالي فضاي مجازي حضور يافت.

 

*گمانه زني ها درباره رياست سازمان صدا و سيما*

 

در پی انتشار برخی گمانه‌زنی‌ها در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی درباره تغییر رئیس رسانه ملی، «نورنیوز» مطلع شد که «پیمان جبلی» معاون برون‌مرزی سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران گزینه اول ریاست این سازمان است. پیمان جبلی متولد سال ۱۳۴۵ در محله شمیران، فارغ التحصیل کارشناسی ارشد رشته معارف اسلامی و تبلیغ از دانشگاه امام صادق علیه‌السلام در سال ۱۳۷۲ بوده و در سال ۱۳۸۳ مدرک دکترای فرهنگ و ارتباطات خود را از همین دانشگاه دریافت کرده است.

 

*سومين نفتکش ايراني در حال حرکت به سمت لبنان*

 

سايت تخصصي رديابي و اطلاع رساني درخصوص تردد نفتکش ها مدعي شد که سومين نفتکش حامل سوخت ايراني درحال حرکت به سمت لبنان است. به گزارش الجزيره، سايت تخصصي تانکر تراکرز که متخصص رديابي و اطلاع رساني درخصوص تردد نفتکش ها در جهان است، اعلام کرد که سومين نفتکش حامل سوخت ايراني به سمت لبنان در حال حرکت است.براساس اين گزارش، اولين محموله سوخت ايران، روز پنجشنبه گذشته وارد لبنان شد. دومين کاروان کاميون هاي حامل سوخت ايران نيز اخيرا از مرزهاي سوريه عبور ‌کرده و به سمت لبنان در حال حرکت است.

 

*واکنش وزارت کشور به گمانه‌زني‌ها درباره انتخاب استانداران*

 

وزارت کشور با رد گمانه‌زني‌هاي رسانه‌اي درباره انتخاب استانداران اعلام کرد، اخبار انتصاب استانداران در رسانه‌هاي رسمي منتشر مي‌شود.به گزارش پايگاه اطلاع‌رساني وزارت کشور، اخبار انتصاب استانداران پس از تصويب در هيات دولت، به طور رسمي در پايگاه اطلاع رساني دولت، پايگاه اطلاع رساني وزارت کشور و رسانه ملي و خبرگزاري‌هاي رسمي منتشر مي‌شود.وزارت کشور ادامه داد: با توجه به انتشار اخبار غيرمستند و شايعات بدون صحت نسبت به انتخاب و معرفي استانداران در برخي از رسانه‌ها، با رد گمانه‌زني‌هاي منتشره، تاکيد مي‌شود اين اخبار رسما منتشر خواهد شد

منبع:تابناککانال تلگرام عصر جهانثبت نظر

نام*
ایمیل(اختیاری)
نظر*