اخبار عمومی

 

 

 

 

 

303845
تاریخ انتشار: 1400/07/27 00:06
آیتی: احمدی‌نژاد بر فراموشی تاریخی مردم حساب باز کرده است /اولین ماموریت اژه‌ای به غریب آبادی / جلالی زاده: هیاهوی لاریجانی برای فراموش نشدن است / واکنش علی لاریجانی به صحبت‌های سخن‌گوی شورای نگهبان / بازگشت نماز جمعه بعد از بیست هفته تعطیلی

*عصرجهان*- تیتر و خلاصه‌ای از مهم‌ترین اخباری که اطلاع از آن‌ها ممکن است برای مخاطبان مهم و قابل توجه باشد

واکنش علی لاریجانی به صحبت‌های سخن‌گوی شورای نگهبان

متن کامل یادداشت کوتاه مشاور رهبرانقلاب خطاب به عضو شورای نگهبان بدین شرح است:

«برادر گرامی جناب آقای طحان‌نظیف
با سلام،

جناب‌عالی، در مصاحبۀ اخیر، دربارۀ اعلام عمومی دلایل عدم‌احراز صلاحیت نامزدها فرمودید چنین کاری شرعاً و قانوناً ممکن نیست، زیرا به حیثیت افراد، که امری محترم است، لطمه وارد می‌کند.این سخن به‌طور کلی درست است. اما دربارۀ افرادی نظیر حقیر، که خود درخواست علنی‌کردن آن‌ را دارم، وجاهت ندارد و مسئولیت آن برعهدۀ شورای نگهبان نیست. ضمناً این‌گونه بیانات شما ابهام‌های دیگری نیز ایجاد می‌کند و شفاف‌کردن موضوع را بیش از پیش ضروری می‌سازد.این مطلب دربارۀ نهادها و دستگاه‌هایی که در این تصمیم شورا مشارکت داشته‌اند نیز صادق است. جناب‌عالی جوان تحصیل‌کرده و متدینی هستید. از ابتدای خدمت در نظام اسلامی، مراقب باشید در بیان و عمل خود به کسی ظلم نکنید، حتی به‌نحو ایهام.»

بازگشت نماز جمعه بعد از بیست هفته تعطیلی

سخنگوی شورای سیاستگذاری ائمه جمعه سراسر کشور گفت: مراسم عبادی سیاسی نماز جمعه تهران پس از ۲۰ ماه وقفه، جمعه این هفته (۳۰ مهر) در دانشگاه تهران برگزار می‌شود. حجت الاسلام و المسلمین علی نوری افزود: بر اساس مصوبه روز شنبه (۲۴ مهر) ستاد ملی مقابله با کرونا، نماز جمعه شهر تهران جمعه این هفته (۳۰ مهر) با رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی در دانشگاه تهران برگزار می‌شود. برگزاری مراسم عبادی سیاسی نماز جمعه تهران مدتی پس از شیوع بیماری کرونا و با هدف پیشگیری از گسترش این بیماری، متوقف شده بود.

«درخواست ابطال حکم زاکانی، شهردار تهران»، در خبرگزاری فارس

خبرگزاری اصولگرای فارس در بخش «فارس من»، درخواست ابطال حکم زاکانی در شهرداری را منتشر کرده است. در متن این درخواست آمده است: مطابق آیین‌نامه احراز سمت شهردار، شهردار در شهرهای بالای یک میلیون نفر باید دارای 9 سال سابقه مدیریت ارشد اجرایی باشد و نیز باید رشته تحصیلی او مرتبط با مدیریت شهری باشد که در این مورد شهردار منتخب فاقد شرایط احراز این جایگاه است. از وزیر محترم کشور می‌خواهیم تا این موضوع را پیگیری کند و حکم صادره برای ایشان را باطل کند.

واکنش وزیر ورزش به شائبه نقش داشتن اسراییل در ورود VAR به ایران

حمید سجادی به حواشی ورود VAR به ایران واکنش نشان داد. طی روز های اخیر خبرهایی در خصوص نقش داشتن شرکت های اسراییلی در ماجرای ورود VAR به ایران منتشر شد که حواشی زیادی به دنبال داشت. اما سیدحمید سجادی، وزیر ورزش در حاشیه پیاده‌روی به مناسبت هفته تربیت‌بدنی در پاسخ به این سوال که چرا ما نمی‌توانیم در ورزشگاه آزادی از سیستم VAR استفاده کنیم و این صحبت مطرح شده که شرکت‌های اسرائیلی پشت این ماجرا هستند، عنوان کرد: هنوز گزارش دقیقی به دست من نرسیده است. منتظرم گزارش مشروح و کاملی به دستم برسد. علاقمندیم در همه جای ورزش از تکنولوژی روز استفاده کنیم. وزیر ورزش و جوانان در پاسخ به اینکه ما این سیستم را در حال حاضر در کشور داریم، گفت: نداریم و این سیستم برای ما نیست. قرار است از آن استفاده کنیم.

وزیر ارشاد: تلاش کرده ایم دائره‌المعارفی از مفاهیمی که رهبر معظم انقلاب برای اولین بار ابداع کردند تهیه کنیم

اسماعیلی، وزیر ارشاد: با جمعی از دوستان خود در سال‌های قبل تلاش کردیم مفاهیم ابداعی رهبر معظم انقلاب را جمع‌آوری و دائره‌المعارفی از مفاهیمی که ایشان برای اولین بار ابداع کردند تهیه کنیم، منظور از مفاهیم ابداعی کلماتی است که قبل از بیان ایشان این ترکیب مفهومی را کسی به کار نبرده است که در حدود ۵۰ کلمه در این دائرالمعارف جمع آوری شد که از جمله آنها می‌توان به «ناتوی فرهنگی» یا «اقتصاد مقاومتی» اشاره کرد. وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: یکی از هنرهای بزرگ رهبر معظم انقلاب در حوزه نظریه‌پردازی و گفتمان‌سازی استفاده خاص از برخی مفاهیم است، به این معنا که مفاهیمی که به طور متداول به کار برده می‌شود، به عنوان معنای جدید و متناسب با شرایط و مسائل زمانه به کار می‌برند که برای نمونه می‌توان به کلمه «فتنه» اشاره کرد، فتنه کلمه‌ای روشن در ادبیات دینی و آیات قرآن، تعابیر معصومین و حتی در ادبیات معاصر ما است، اما وقتی رهبر انقلاب عنوان فتنه را پس از اتفاقات سال ۸۸ به کار بردند، از این مفهوم‌سازی یک الگودهی و جهت‌سازی معنایی را القا کردند.

واکنش یکی از همراهان احمدی‌نژاد به ادعای دیپورت وی از امارات

به دنبال انتشار خبر توصیه مقامات کشور امارات به محمود احمدی نژاد برای ترک این کشور، احمد علیرضا بیگی نماینده مجلس یازدهم و از همراهان احمدی نژاد در این سفر گفت: ««خبر دیپورت آقای احمدی نژاد از فرودگاه امارات صحت ندارد.به دنبال انتشار خبری مربوط به دیپورت رئیس جمهور اسبق در سفر به امارات، احمد علیرضا بیگی نماینده مجلس یازدهم از همراهان احمدی نژاد در همین رابطه به دیده بان ایران گفت: «خبر دیپورت آقای احمدی نژاد از فرودگاه امارات صحت ندارد، سفر ایشان ۵ روزه بوده و موضوع دیپورت ایشان یا همراهان آقای احمدی نژاد از امارات «خبرسازی» است. البته در طول سفر هم یک خبر سازی کذب دیگر مانند خبر بازدید ایشان از غرفه رژیم اسرائیل منتشر شد که اساساً نادرست است.»

پیام احمدی‌نژاد در پایان سفر به امارات

احمدی نژاد در پایان سفرش به امارات در بیانیه ای گفت: من امیدوارم که در آینده نزدیک، گزارش کاملی از این سفر را خدمت ملت عزیز ایران تقدیم کنم.رئیس جمهور اسبق ایران بعد از سفر به اکسپو ۲۰۲۰ دبی در قسمتی ازپیامش مدعی شد: در ابتدا برای سه روز برنامه ریزی شده بود، بعدا دوستان بررسی کاملتری کردند و دیدیم که در طول سه روز نمی توانیم برنامه های پیش بینی شده را اجرا کنیم، در نتیجه تبدیل به سفر پنج روزه شد و الان سفر به پایان رسیده و در تهران در خدمت شما هستیم.

جلالی زاده: هیاهوی لاریجانی برای فراموش نشدن است

جلالی زاده در گفت‌وگویی مطرح کرد که لاریجانی در پی هیاهو است تا فراموش نشود.عصر ما نوشت: جلال جلالی‌زاده، فعال سیاسی اصلاح‌طلب نامه‌نگاری‌های اخیر و واکنش‌های علی لاریجانی به شورای نگهبان را تلاشی برای فراموش نشدن می‌داند. او در گفت‌وگو با «عصر ما» گفت: خانواده لاریجانی انتظار نداشتند که چنین برخوردی با آنان بشود و فکر می‌کردند که یکی از پایه‌های قدرت در نظام می‌مانند اما وقتی از صحنه حذف شدند برایشان گران تمام شد. وی افزود: حذف لاریجانی از گردونه قدرت موجب فراموشی او خواهد شد. برای همین هم شاهد این کنش‌ها هستیم. به نظر من این جواب‌ها برای فراموش نشدن و اعاده حیثیت است زیرا تا وقتی که اعلام نشود به چه دلیلی ردصلاحیت شده، حرف و حدیث‌هایی مطرح است. این عضو حزب اتحاد ملت گفت: لاریجانی می‌خواهد بگوید که حب و بغض یا دست‌هایی درکار بود که موجبات حذف او را پدید آورده است.

عبدی: لاریجانی هیچ منع قانونی برای انتشار دلایل ردصلاحیتش ندارد

تحلیلگر مسائل سیاسی کشور در واکنش به تازه ترین بیانیه علی لاریجانی نوشت: چند ماه پیش هم این را نوشتم که آقای لاریجانی هیچ منع قانونی برای انتشار ندارد.عباس عبدی در واکنش به تازه ترین بیانیه علی لاریجانی نوشت: چند ماه پیش هم این را نوشتم که آقای لاریجانی هیچ منع قانونی برای انتشار ندارد. ولی او و دوستانش می‌گویند که منع قانونی دارند. ‌شورای نگهبان حق انتشار ندارد ولی لاریجانی حق انتشار دارد. ‌نامه به او هم باید محرمانه باشد. ‌محرمانگی برای امور اداری است و نفی حق انتشار ذینفع نیست.

زن انقلابی چگونه زنی است؟

قائم مقام سازمان تبلیغات اسلامی اظهار داشت: انقلاب اسلامی الگوی سومی را برای بالندگی و نقش‌آفرینی زن ترسیم کرد که نه شرقی و نه غربی است.حجت‌الاسلام روح‌الله حریزاوی در افتتاحیه «رویداد محبت» ادامه داد: زن غربی، زن فریبنده، اغواگر، زیباروی و زیبارو طلب است. زن شرقی زن کارگر، کارآفرین و ثروت‌ساز است که در فیلم‌های کره‌ای شاهدش هستیم. اما از نظر اسلام هویت اصلی زن آن مقام معنوی، رهبری، مادری و تربیتی اوست. بنابراین مأموریتی که هم اکنون دنبال کشف آن هستیم و حضرت آقا از ما خواسته‌اند این است که الگوی سوم زن را برای همگان بازتعریف کنیم.حریزاوی درباره الگوی زن سوم، عنوان کرد: زن هدایت‌گر و انسان‌ساز، زن جامعه‌پرداز و تمدن‌ساز، همان زن خانه‌داری است که مأموریت‌گرا نیز هست و خانه‌داری چیز مستقلی از آن نیست.وی با طرح این پرسش مبنی بر اینکه مأموریت زن تراز انقلاب اسلامی چیست؟ پاسخ داد: ناظر به خلأهای جامعه می‌توان گفت با نسلی مواجه هستیم که بسیاری از حقایق را اجمالاً پذیرفته، ولی تفصیلا نپذیرفته است. حقایق را تصور کرده، اما تصدیق نکرده است. می‌شناسد اما حکم قطعی و یقینی که بگوید این است و جز این نیست را نمی‌دهد. وقتی با چنین نسلی مواجه هستیم باید بدانیم چگونه و کجا با او باید حرف زده شود.

آیتی: احمدی‌نژاد بر فراموشی تاریخی مردم حساب باز کرده است-من احمدی‌نژاد را بسیار شبیه به ترامپ می‌دانم

مهدی آیتی، فعال و تحلیلگر سیاسی، درباره این موضوع به «نامه‌نیوز» گفت: «به نظر من دو عامل آقای احمدی‌نژاد را وسوسه می‌کند که صحنه سیاسی را ترک نکند و همچنان امید داشته باشد به عرصه سیاست رسمی بازگردد. او در وهله نخست بر فراموشی تاریخی مردم ایران تکیه می‌کند؛ او می‌داند که مردم فراموشکارند. مردم از یاد برده‌اند که آقای احمدی‌نژاد چه طور دولتش را اداره می‌کرد، چه میزان تخلف در دوره او رخ داد و او چه مواضع بحران‌آفرینی داشت. می‌بینیم حالا که او در نمایشگاهی در دبی شرکت کرده، مردم دست دور گردن او می‌اندازند و با او عکس می‌گیرند و خوشحالند که احمدی‌نژاد را از نزدیک دیده‌اند. ما مردم فراموشکاری داریم».او ادامه داد: «از طرفی آقای احمدی‌نژاد نوعی مصونیت برای خود متصور است و درست هم هست زیرا هیچگاه برخوردی با او صورت نگرفته است. وقتی چنین فضایی را مشاهده می‌کند، به این سمت می‌رود که حتما می‌شود در عرصه سیاسی هم حضور رسمی داشت. حتی اخیرا اکانت رسمی یک نهاد اسرائیلی با انتشار عکسی از او در توئیتر نوشته است که او از غرفه اسرائیل در نمایشگاه اکسپو دیدار کرده و حتی از او به عنوان یک نواصلاح‌طلبان یا اصلاح‌طلب جدید نام برده است و همه اینها در حالی است که او هنوز عضو مجمع تشخیص مصلت نظام است و کسی هم کاری به کارش ندارد».این فعال سیاسی در پاسخ به این پرسش که آیا او می‌تواند راه خود را در سیاست رسمی باز کند یا خیر، بیان کرد: «اگر آقای احمدی‌نژاد بتواند تأیید مراجع امنیتی و نظارتی را بگیرد و به طور کلی در هر انتخاباتی تأیید صلاحیت شود، حتما رأی می‌آورد زیرا همان‌طور که گفتم مردم فراموشکارند اما مطمئن باشید که نظام دیگر اجازه نمی‌دهد فردی چون او پایش به سیاست باز شود و او هیچگاه تأییدصلاحیت نخواهد شد».آیتی در پایان گفت: «من احمدی‌نژاد را بسیار شبیه به ترامپ می‌دانم؛ فردی که تصور می‌کند هیچ دولتی در جمهوری اسلامی ایران موفق عمل نکرده است و فقط دو دولت او بوده که کاری کرده است. اکنون هم می‌بینیم که ترامپ هم در آمریکا همین سخنان را می‌زند و می‌گوید دوره بعد حتما می‌آیم و بازهم رئیس‌جمهور خواهم شد».

اولین ماموریت اژه‌ای به غریب آبادی

حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسنی اژه‌ای از غریب آبادی معاون جدید بین‌الملل قوه قضاییه و دبیر ستاد حقوق بشر خواست که با کمک وزارت امور خارجه و دیگر نهاد‌های ذیربط، این جنایات و جنایاتی که نظام سلطه در طول سالیان دراز علیه ملت ایران انجام داده را با فوریت از طریق مجامع حقوقی بین‌المللی و دادگستری تهران پیگیری کند.وی با تاکید بر اینکه نباید در موضع صرف تدافعی قرار گرفت ادامه داد: کسانی که ایران را به نقض حقوق بشر متهم می‌کنند درحالیکه خودشان بزرگترین ناقضان حقوق بشر هستند باید مورد مواخذه قرار گیرند و در برابر جنایاتی که علیه مردم ایران و دیگر ملت‌های آزادیخواه انجام داده‌اند پاسخگو باشند.حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسنی اژه‌ای با اشاره به ترور سرلشگر شهید حاج قاسم سلیمانی و همچنین دانشمندان کشورمان که توسط آمریکا و صهیونیست‌ها به شهادت رسیده‌اند، تأکید کرد: عوامل و مسببین و مباشرین و معاونین این جنایت‌ها باید جدی‌تر تعقیب شوند و اجازه نخواهیم داد خون این انسان‌های بی‌گناه پایمال شود.

حقیقت پور: دلیل ردصلاحیت لاریجانی تحصیلات تکمیلی دخترش است

منصور حقیقت‌پور در گفت و گو با خبرنگار «انتخاب» درباره اینکه چرا علی لاریجانی، خودش دلیل عدم احراز صلاحیتش را اعلام عمومی نمی‌کند، گفت: «باید از خودشان پرسید، اما منع قانونی داریم و اسناد طبقه بندی شده را نمی‌توانیم منتشر کنیم. فکر می‌کنم ملاحظه ایشان برای احترام به قوانین است.»این نماینده پیشین مجلس در پاسخ به این پرسش که آیا علت دیگری وجود دارد که علی لاریجانی نامه شورای نگهبان را منتشر نمی‌کند، بیان کرد: «علت فقط این مهر محرمانه است.»او درمورد اینکه بنا بر گفته نجات‌الله ابراهیمیان عضو سابق شورای نگهبان، مهر محرمانه مانعی برای اعلام عمومی از جانب ایشان، تلقی نمی‌شود، عنوان کرد: «من نمی‌دانم و از ایشان نپرسیدم، باید از خودشان پرسید.»حقیقت پور در پاسخ به این پرسش که دلیل رد صلاحیت لاریجانی چه بوده است که به این شکل برخورد می‌شود، عنوان کرد: «دلیل رد صلاحیت ایشان را باید از شورای نگهبان سوال کنید، اما آنچه من اطلاع دارم درباره تحصیلات تکمیلی دختر ایشان است که آن هم قبل از این قانون بود چرا که دختر ایشان سال ۸۶ برای تحصیل رفتند؛ بیش از این هم من اطلاعی ندارم.»او درباره گفته‌های سخنگوی شورای نگهبان مبنی بر اینکه اعلام عمومی دلایل رد صلاحیت ممکن است به حیثیت افراد ضربه بزند، مطرح کرد: «شورای نگهبان به نظرم باید جرئت داشته باشد، تمام فقهای ما جرئت داشتند و فتوای خودشان را در این باره حتی منتشر کردند. شورای نگهبان هم خودش جرئت داشته باشد و این را منتشر کند؛ شخص مقام معظم رهبری هم فرمودند که در حق آقای لاریجانی ظلم نکنید.»

منبع:تابناککانال تلگرام عصر جهانثبت نظر

نام*
ایمیل(اختیاری)
نظر*