تبلیغات

اخبار عمومی

 

 

 

 

 

305191
تاریخ انتشار: 1401/02/19 01:03
استاندار گیلان مدیریت پسماند، تعطیل‌بردار نیست ، باید از زمان به بهترین وجه استفاده شود.

به گزارش پایگاه خبری عصرجهان به نقل از گیل‌فام، دکتر اسدالله عباسی روز  (پنجشنبه) در جلسه کارگروه مدیریت پسماند گیلان به تأکید خود در نخستین جلسه مدیریت پسماند استان مبنی بر لزوم بررسی و اقدام عملیاتی و البته پرهیز از ارائه گزارش‌های تکراری اشاره و اظهار کرد: به عنوان خدمتگزار مردم، در جلسه استانداران و مجامع نمایندگان استان‌های شمالی با رئیس جمهوری؛ با پخش فیلمی از معضل پسماند سراوان، دغدغه منطقه‌ای و استانی مردم را در گستره ملی منعکس کردم.

وی با یادآوری اینکه در جلسه معارفه خود و در حضور وزیر کشور، معضل پسماند را به عنوان یکی از مهمترین چالش‌های استان مطرح کردم، ادامه داد: برای تحقق اقدامات به صورت عملی و قبل از طرح مشکل از سوی ساکنان سراوان، در جلسات پیش از سفر دولت به گیلان، در نهاد ریاست‌جمهوری، برای معضل پسماند استان ۶۰۰ میلیارد تومان اعتبارات مصوب شد که یکصد میلیارد تومان آن تخصیص یافته است.

نماینده عالی دولت در گیلان بر لزوم تزریق منابع اعتباری به صورت برنامه‌محور و پرهیز از اقدامات غیرکارشناسی تأکید و اضافه کرد: برخی از شهرداری‌ها علیرغم برخورداری از منابع مرتبط با پسماند، متأسفانه بیت‌المال را معطل نگه‌داشته و هزینه نمی‌کنند که فرمانداران باید با جدیت به این مسئله ورود کنند.

وی با اشاره به اینکه موضوع سراوان یک ابرچالش است اما هر نقطه از گیلان نیز با این مشکل مواجه هستند، گفت: گیلان میراث‌دار مشکلی به نام زباله است که فقط محدود به جمعیت دو میلیون و ۵۰۰ هزار نفری این استان نیست و حضور گردشگران تولید پسماند را دو برابر می‌کند.

استاندار گیلان خواستار نگاه ویژه به استان‌های شمالی شد و افزود: آب، خاک و وجود سفره‌های زیرزمینی امکان دفن زباله در جلگه را نمی‌دهد و تصمیم دفن زباله مربوط به سال‌های گذشته می باشد که کماکان باقی مانده است.

وی با بیان اینکه مدیریت پسماند از جمله وظایف شهرداران است، به تغییر مکرر شهرداران و اختلاف شورا و شهردار و عدم ثبات مدیریت شهری اشاره و خاطرنشان کرد: باتوجه به هماهنگی ایجاد شده میان شورای اسلامی و شهردار رشت؛ باید با جدیت نسبت به بررسی قرارداد احداث زباله سوزتوسط شرکت متقاضی ، اقدام و میزان هزینه کرد پیمانکار از اعتبارات اختصاص یافته برای انعکاس به مقامات ملی، مشخص و گزارش شود.

دکتر عباسی به سفر رئیس سازمان شهرداری‌های کشور و تکمیل قرارداد راه‌اندازی خطوط ۳ و ۴ سایت بازیافت لاکان اشاره و بیان کرد: طبق برنامه تا پایان اردیبهشت ماه؛ باید خط ۳ و یک ماه پس از آن خط ۴ این سایت راه‌اندازی و تمامی زباله‌های ورودی پردازش و بازیافت شوند.

نماینده عالی دولت در گیلان با اشاره به اینکه به منظور احداث زباله سوز در سریعترین زمان ممکن و ساماندهی ریجکت زباله نیازمند پیگیری جدی و همچنین همکاری نمایندگان مجلس هستیم، گفت: همه باید دست به دست دهیم و بدون انداختن توپ به زمین یکدیگر، این چالش را برطرف سازیم.

وی همچنین بر لزوم تداوم اقدامات تسطیح، بهسازی، سم‌پاشی و جلوگیری از تولید شیرابه تأکید و تصریح کرد: بایستی سراوان تا پایان سال به طبیعت برگردد چراکه این منطقه به داشتن جنگلی سرسبز و چشم انداز طبیعی، شهره است.

استاندار گیلان با تأکید بر اینکه نظرات غیرکارشناسی موجب تحریک احساسات مردم می شود، گفت: اینگونه اظهارات، مردم را نسبت به آینده ناامید می‌کند درحالیکه لازمست در این خصوص برخوردهایی از مجرای حقوقی صورت گیرد.
وی افزود: مردم منطقه سراوان تاکنون صبوری پیشه کرده‌اند و خادمان آنان نیز ضمن قدردانی، با جدیت به دنبال رفع معضلات هستند.

وی با اشاره به تکلیف صورت گرفته به شرکت‌های آب و فاضلاب و برق استان برای تسریع در بهره‌مندی مردم این منطقه و روستاهای همجوار از نعمت آب شرب لوله‌کشی و برق پایدار افزود: گروهی از کادر پزشکی هم در منطقه سراوان مستقر می‌شوند تا به صورت میدانی، سلامت مردم را بررسی کنند.

وی به پاسخگو بودن مدیران و فرمانداران اشاره کرد و از رسانه‌ها خواست دردها و مشکلات مردم را به مسئولان منعکس کنند تا رسانه های معاند نظام اسلامی، از این مسئله، سوءاستفاده نکنند.

دکتر عباسی با تأکید بر تداوم اقدامات جهادی برای ساماندهی پسماند سراوان گفت: این موضوع تعطیل بردار نیست و باید از زمان به بهترین وجه استفاده شود.

وی با اشاره به طرح موضوع صنعتی شدن زباله و بهره‌گیری از نیروگاه و کارخانه سیمان لوشان، گفت: تا چه زمانی باید به دنبال محل دفن باشیم! درحالیکه بسیاری از کشورها به دنبال بسته‌بندی زباله هستند.

نماینده عالی دولت در گیلان تفکیک زباله از مبدأ را مهمترین بخش مدیریت پسماند دانست و بخشداران، شهرداران و دهیاران را مکلف به توجه ویژه به این بخش همراه با بازنگری طرح جامع پسماند کرد و گفت: از ورود سرمایه‌گذاران و نخبگان برای کمک به حل مشکل پسماند استقبال می‌کنیم.

وی با تصریح اینکه دولت سیزدهم، از بطن مردم است و خود را در کنار آنان می داند، بیان داشت: هیچ یک از قوای سه‌گانه به تنهایی قادر به حل مشکلات نیست درحالیکه به پشتوانه یکدیگر می‌توان مسائل را برطرف کرد.استاندار گیلان با قدردانی مجدد از خویشتن‌داری مردم سراوان ابراز امیدواری کرد که شاهد جشن پایان معضل ۳۸ ساله پسماند سراوان تا پایان سال ۱۴۰۱ باشیم.

قدردانی از پیگیری های مجدانه استاندار گیلان / آمادگی کامل مجمع نمایندگان گیلان برای جذب اعتبارات لازم

رئیس مجمع نمایندگان گیلان نیز در این جلسه با بیان اینکه موضوع پسماند سراوان معضلی ۳۸ ساله است و طی این مدت اراده مؤثری برای جذب اعتبارات و رفع مشکلات وجود نداشت، گفت: استاندار گیلان در این مدت کوتاه با پیگیری‌های مجدانه، هماهنگی های خوبی ایجاد و حساسیت این موضوع را به مقامات ملی منتقل کرد و همچنان با جدیت دنبال می‌کند و نتایج مثبتی درحال وقوع است.

مهرداد گودرزوند چگینی خاطرنشان کرد: مجمع نمایندگان استان در کنار استاندار گیلان آمادگی هرگونه همکاری و پیگیری‌ برای جذب اعتبارات را دارد تا در سال ۱۴۰۱ شاهد دپوی زباله در هیچ نقطه ای از استان نباشیم.

وی با تصریح اینکه به موضوع زباله نباید صرفاً به تغییر مکان دفن نگریست، افزود: به این مسئله، باید نگاه سلسله مراتبی داشت چراکه فرآیند دفن آخرین مرحله محسوب می‌شود.

نماینده مردم رودبار در مجلس شورای اسلامی از دادگستری استان نیز خواست تا با جدیت نسبت به موضوع سراوان ورود و با مسببان این وضعیت برخورد قانونی کند.

محمدرضا احمدی سنگری و سید علی آقازاده از نمایندگان مردم رشت و دلخوش نماینده مردم صومعه‌سرا در مجلس شورای اسلامی نیز به بیان دغدغه‌ها، دیدگاه‌ها و نقطه نظرات خود در خصوص موضوع زباله سراوان و مدیریت پسماند پرداختند.

همچنین دکتر رضا زمانی مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان و دکتر علوی شهردار رشت گزارشی از اقدامات صورت گرفته پیرامون مدیریت پسماند سراوان ارائه کردند.

برچسب ها:
گیل‌فام ؛


کانال تلگرام عصر جهانثبت نظر

نام*
ایمیل(اختیاری)
نظر*