اخبار عمومی

 

 

 

 

 

306707
تاریخ انتشار: 1401/07/10 08:43
هم زمان با آغاز سال تحصیلی جدید دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی، دانشجویان می توانند نسبت به انعقاد قرارداد بیمه ای و بهره مندی از پوشش بیمه ای تامین اجتماعی اقدام کنند.

مدیرکل تامین اجتماعی استان کهگیلویه و بویراحمد با اعلام این خبر گفت: دانشجویان می توانند هم زمان با تحصیل، دوره بیمه پردازی خود را نیز آغاز و از این فرصت برای شروع سابقه بیمه ای خود استفاده کنند.

 

    رسول چراغ سحر افزود: متقاضیان استفاده از بیمه دانشجویی می توانند با ورود به سامانه خدمان غیرحضوری سازمان تامین اجتماعی به نشانی es.tamin.ir نسبت به عقد قرارداد بیمه دانشجویی اقدام کنند و در صورتی که به هر دلیلی موفق به ورود یا ثبت مشخصات خود در این سامانه نشوند، شعب تامین اجتماعی و هم چنین کارگزاری های رسمی این سازمان در شهرهای مختلف استان آماده همکاری و راهنمایی آنان خواهند بود.

 

     مدیرکل تامین اجتماعی استان اظهار داشت: هم زمان با شروع ثبت نام دانشجویان در سال تحصیلی جدید، این سازمان میز خدمت بیمه دانشجویی را نیز در دانشگاه های دولتی، علوم پزشکی و آزاد اسلامی مستقر کرده است و دانشجویان با مراجعه به این مکان ها می توانند مشاوره های لازم را دریافت کنند.

 

     وی افزود: با بیمه دانشجویی، در عین حفظ و برخورداری از پوشش درمانی از طریق والدین، دانشجویان می توانند برای خود سابقه بیمه ای ایجاد کنند و خدمات درمانی آنان نیز قطع نخواهد شد. در واقع، دانشجویان در دوران اشتغال به تحصیل، این سال ها را تبدیل به سوابق بیمه ای خود می کنند و به همان میزان زودتر بازنشسته می شوند.

 

    وی هدف از این طرح را آسودگی خاطر و امنیت شغلی بیشتر برای دانشجویان و رفع بخشی از دغدغه های آینده آنان بیان کرد و گفت: به عنوان مثال، دانشجوی دوره کارشناسی که 4 سال به تحصیل اشتغال دارد، پس از فراغت از تحصیل، به همان میزان سابقه بیمه ای خواهد داشت و در صورت استخدام یا اشتغال در بازار کار، 4 سال زودتر بازنشسته خواهد شد.

 

     به گفته وی، سابقه بیمه دانشجویی همواره برای دانشجویان محفوظ است و امکان انتقال آن به سایر صندوق های بیمه ای و بازنشستگی نیز وجود دارد.

 

    چراغ سحر اظهار داشت: حتی اگر دانشجو پس از فراغت از تحصیل به دلایلی موفق به استخدام یا اشتغال در جایی نشود، می تواند سابقه بیمه ای خود را تحت عنوان بیمه مشاغل آزاد ادامه دهد و با پرداخت حق بیمه ماهانه از مزایای آن از جمله بازنشستگی استفاده کند.

 

     وی دانشجویان دارای شرایط سنی 18 تا 50 سال را مشمولان این طرح بیان کرد و گفت: حق بیمه دانشجویی دارای سه نرخ 12، 14 و 18 درصد است و دانشجو می تواند یکی از این نرخ ها را با توجه به شرایط خود انتخاب کند.

 

     وی افزود: نرخ 12 درصد شامل بازنشستگی و پرداخت مستمری به بازماندگان بعد از فوت است، نرخ 14 درصد ، بازنشستگی و فوت قبل و بعد از بازنشستگی را شامل می شود و نرخ 18 درصد نیز علاوه بر بازنشستگی و فوت قبل و بعد از بازنشستگی، ازکارافتادگی را نیز در بر می گیرد.

 

    وی در باره امکان پرداخت حق بیمه سال های گذشته گفت: سابقه بیمه ای فقط از روز انعقاد قرارداد و آغاز بیمه پردازی قابل ثبت است و روزها و سال های گذشته را دربرنمی گیرد. بنابراین توصیه ما به دانشجویان عزیز این است که در اولین فرصت نسبت به انجام این کار اقدام کنند و زمان را از دست ندهند.  

 

     به گفته چراغ سحر، کسانی که به عنوان بازمانده، مستمری والدین خود را دریافت می کنند نیز شرایط عقد قرارداد بیمه ای و استفاده از بیمه دانشجویی را دارند و می توانند مستمری خود را هم چنان دریافت کنند.کانال تلگرام عصر جهانثبت نظر

نام*
ایمیل(اختیاری)
نظر*