Advertising

اخبار عمومی

 

 

 

 

 

303806   106
تاریخ انتشار: 1400/07/19 20:57
با وجود اینکه کلیه‌ها و کبد خانم مرگ مغزی شده خوزستانی به بیماران نیازمند پیوند داده شد اما برخی شبکه‌های اجتماعی از تمارض شرکت هواپیمایی ماهان در انتقال کبد به بیمار نیازمند در شیراز خبر دادند. ماجرای کبدی که به پرواز نرسید

پایگاه خبری عصرجهان- روز گذشته خبر پیوند اعضای یک خانم مرگ مغزی شده به بیماران نیازمند در حالی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که گفته می‌شد: کبد این خانم به بیمار نیازمند در شیراز اهدا شد اما از آنجایی که انتقال کبد از طریق پرواز صورت گرفت، خلبان شرکت هواپیمایی ماهان به بهانه توبیخ از سوی شرکت مذکور از انتقال کبد سرباز زد.


جواد شریعتی مدیر دفتر پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز در این رابطه در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اهواز با رد این خبر، اظهار کرد: کبد به پرواز نرسیده و  به صورت زمینی به استان فارس منتقل شده  و به آقایی 58 ساله از استان اصفهان پیوند داده شد و اکنون بیمار در بخش آی سی یو بیمارستان شیراز بستری است.
وی با اشاره به مدت زمان مورد نیاز برای نگه‌داشتن اعضای بدن، افزود: کبد بیش از هفت الی هشت ساعت،  قلب چهار ساعت و کلیه کمتر از چهار ساعت بعد از جدا شدن از بدن قابلیت استفاده شدن برای پیوند به بدن دیگری را دارد.
مدیر دفتر پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: با توجه به اینکه کبد باید به گروه خونی AB پیوند داده می‌شد و متقاضی با این گروه خونی در استان نداشتیم ما موظف هستیم چنانچه گیرنده‌ مناسبی در استان نداشته باشیم به گیرنده مناسبی در سایر نقاط کشور بدهیم و این دادوستدد و تبادل اعضا بین تمام واحدهای بیمارستانی در کشور وجود دارد.
شریعتی با اشاره به خونریزی مغزی خانمی که دچار مرگ مغزی شده، بیان کرد: کلیه‌های این خانم  به یک زن 43 ساله در اهواز و یک مرد 54  ساله در سربندر اهدا شد و کبد وی برای پیوند به شیراز انتقال یافت.
وی با بیان اینکه عمل‌های جراحی در بیمارستان گلستان اهواز صورت گرفت، عنوان کرد: این سیزدهمین اهدای عضو امسال در خوزستان است که با توجه به شرایط کرونا اقدامی بی نظیر در کشور به شمار می‌رود.
به گزارش خبرگزاری فارس، امسال در خوزستان 19 کلیه، 11 کبد و 2  قلب (ارسال به تهران) پیوند شد و جان 33 هموطن نجات پیدا کرد.کانال تلگرام عصر جهانثبت نظر

نام*
ایمیل(اختیاری)
نظر*