اخبار عمومی
اعلام وصول 2
 
308874
تاریخ انتشار: 1402/04/21 00:32
مدیرعامل شرکت پتروشیمی شیراز با اشاره به نکوداشت و حفظ و حراست از محیط زیست گفت: محیط زیست یک موهبت الهی است که حفظ و نگهداری آن یک اولویت جدی است.

به گزارش پایگاه خبری عصرجهان به نقل از  افق سرمایه، مهندس حیدرنیا در ادامه افزود: سالیان متمادی سرمایه‌گذاری ها و فعالیت زیست محیطی شرکت پتروشیمی شیراز را مورد رصد و پایش قرار داده‌ایم و به این باور رسیدیم که این شرکت در حوزه محیط زیست کاملا مسئولیت‌پذیر است و چه بسا تمامی پروژه‌های محیط زیستی این شرکت با فرآیندی که خواهد داشت به الگویی موفق برای سایر صنایع کشور و چه بسا جهان خواهد بود.

وی تاکید کرد: حفظ محیط زیست از دغدغه‌های این شرکت است و کاهش تولید پساب، بازیافت و مدیریت بر صنایع فرآیندی و غیر فرآیندی به صورت جدی در دستور کار همکاران من در شرکت پتروشیمی شیراز است.

مهندس حیدرنیا خاطرنشان کرد: نه به آلودگی پلاستیگی در حال حاضر یک انتخاب نیست، بلکه تعهدی الزام‌آور به زندگی و به خصوص نسل‌های آینده است.

،احمدرضا حیدر نیابا اشاره به فعالیت بیش از 50 سال این شرکت در عرصه اقتصادی عنوان داشت: تلاش کرده‌ایم فعالیت‌هایمان منطبق با صیانت از محیط زیست باشد و در این زمینه نگاه ویژه‌ای داشته باشیم چه بسا این نگرش موجب شد تا پس از اجرای داوطلبانه مطرح سازو کار توسعه پاک (cdm) و ثبت آن در دبیرخانه پروتکل کیوتو و گواهی کاهش کربن از سازمان ملل متحد به عنوان اولین کار‌خانه پتروشیمی در زمینه کاهش گازهای گلخانه‌ای در کشور باشیم.

مهندس حیدرنیا اضافه کرد: دریافت استاندارد بین‌المللی سیستم مدیریت زیست محیطی ایزو ۱۴۰۰۱ و ارتقای آن به آخرین مدل از ویرایش (۲۰۱۵) از دیگر فعالیت‌های داوطلبانه این شرکت است که همسو با این اقدامات و در راستای افزایش رضایت‌مندی جوامع اطراف و کاهش آلودگی؛ این شرکت مبادرت به احداث و نگهداری ۱۵۵ هکتار فضای سبز در اراضی تحت تملک خود کرده است که این مقدار بیش از ۱۰ برابر استانداردها و الزام‌های قانونی است.

مدیرعامل شرکت پتروشیمی شیراز در ادامه به موفقیت و تلاش این شرکت در عرصه حفظ و حراست از محیط زیست اشاره و تاکید کرد: این شرکت با تلاش بی‌بدیل خود تا کنون موفق به دریافت انواع جوائزاز بخش های مختلف محیط زیست و مدیریت سبز ایران و سمپوزیوم توسعه در داخل و خارج از کشور شده است.

وی خاطر نشان کرد: افزون‌بر این، با تکیه به دانش کارکنان خود تا حد ممکن بهره‌وری از آب مصرفی در سیستم افزایش داده شده و با استفاده از پروژه‌هایی مانند تصفیه پساب حاصل از دورریز واحد به میزان ۶۰ مترمکعب در روز اقدام به کاهش پساب تولید و در نتیجه آب برداشتی از ذخایر منطقه کرده است. که در ادامه به‌منظور مدیریت آب و پساب تولیدی، بیش از ۱۲ واحد از واحدهای قدیمی از سرویس خارج شد و  این موضوع به کاهش بیش از ۱۰۰۰ مترمکعب پساب در روز منجر شده است. در این زمینه، واحدهای گاز، آمونیاک، اوره، اسید نیتریک، نیترات آمونیوم، NPK، سودا اش (کربنات سدیم سبک و سنگین و جوش شیرین) منطقه یک و کلرآلکالی و پرکلرین در منطقه  نیز۳ از مدار خارج شدند.

مدیرعامل پتروشیمی شیراز اضافه کرد: در زمینه مدیریت پسماند نیز اعمال مدیریت بر ضایعات فرآیندی و غیرفرآیندی حاصله و تحت کنترل قرار دادن و با کاربرد مجدد این ضایعات همواره در دستور کار شرکت بوده است. در این ارتباط یک مورد لندفیل برای تخلیه پسماندها و جلوگیری از تخلیه پسماند به محیط زیست در اراضی شرکت پتروشیمی شیراز با هدف دفع اصولی پسماندهای صنعتی احداث شده است. همچنین با راه‌اندازی و بهبود سیستم اتوماسیون اداری، مصرف کاغذ در سطح شرکت و به تبع آن ضایعات بخش اداری به‌شدت کاهش یافته است.

وی افزود: از نتایج انجام این طرح می توان به تحقق ۳۷% تعهدات صنایع پتروشیمی کل کشور درراستای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای تا سال ۲۰۳۰ میلادی اشاره کرد(برمبنای تعهدات کشورجمهوری اسلامی ایران دراجلاس سالیانه COP2015 پاریس.

ثبت بین المللی طرح مکانیسم توسعه پاک(CDM)در دبیرخانه پروتکل کیوتو

مهندس حیدرنیا تصریح کرد:دریافت گواهینامه مکانسیم توسعه پاک در سال ۱۳۹۶در راستای کاهش انتشارگازهای گلخانه ای مطابق تعهدات جمهوری اسلامی ایران بعنوان اولین پتروشیمی در کشور دریافت تندیس زرین در سطح وزارت نفت در حوزه محیط زیست و مسئولیت های اجتماعی دریافت

گواهینامه کاهش انتشار گاز  گلخانه ای بیش از۷۸۰هزارتن از سازمان ملل برای اولین دوره ۱۸ ماهه پایش تجهیز خروجی برجهای دانه بندی واحدهای محصولات اوره و نیترات آمونیم منطقه دو به سیستم پایش دائم آلاینده های زیست محیطی تجهیز خروجی برج واحد اسیدنیتریک و سه برج HRSG به سیستم پایش دائم آلاینده های زیست محیطی      شرکت پتروشیمی شیراز پس ازارزیابی توسط ارگانهای نظارتی و نیزارزیابی توسط ممیزین داخلی و خارجی به کسب گواهی های  متعدد نائل آمده است که برخی از این موارد بشرح زیر است :

در حوزه حفاظت از محیط زیست

➢ دریافت گواهینامه صنعت پاک سال ۱۳۷۷بدلیل توسعه فضای سبز بیش از استاندارد ملی از سازمان محیط زیست

➢ دریافت گواهینامه صنعت سبز سال ۱۳۷۸بدلیل توسعه و اقدامات زیست محیطی از سازمان محیط زیست

➢ دریافت گواهینامه استاندارد مدیریت زیست محیطی ایزو – ۱۴۰۰۱ویرایش ۱۹۹۶در سال ۱۳۸۰

➢ دریافت گواهینامه صنعت برگزیده سبز سال ۱۳۸۰بدلیل اقدامات گسترده زیست محیطی و توسعه فضای سبز از سازمان محیط زیست

➢ دریافت گواهینامه ایمنی، بهداشت و محیط زیست ( )HSEو استقرار این سیستم در مجتمع در سال 1384

➢ دریافت لوح تعهد سبز سطح سه از جشنواره مدیریت سبز ایران در سال۱۳۸۶

➢ دریافت لوح وتندیس بلورین از جشنواره اقتصاد سبز در سالهای ۱۳۸۳و ۱۳۸۴و ۱۳۸۷

➢ دریافت تندیس طلایی دومین سمپوزیوم ایران توسعه یافته ۱۳۸۷

➢ اخذ تندیس بلورین جشنواره تعالی شرکت ملی صنایع پتروشیمی در سال ۱۳۹۳

➢ ارتقای استاندارد بین المللی سیستم مدیریت زیست محیطی ایزو- ۱۴۰۰۱به ویرایش ۲۰۰۴ در سال ۱۳۹۴

➢ دریافت لوح تقدیر از وزارت صنعت، معدن و تجارت استان در سال ۱۳۹۴

➢ دریافت گواهی جایزه بین المللی ( )National Awardاز ” “Energy Globeدر سال 1396

➢ ارتقای استاندارد بین المللی سیستم مدیریت زیست محیطی ایزو- ۱۴۰۰۱به ویرایش ۲۰۱۵ در سال ۱۳۹۸

➢ کسب تندیس و لوح تقدیر شرکت پتروشیمی شیراز در سومین جشنواره حمایت از تولید ملی (حاتم) در سال – 1400پروژه CDM

➢ تهیه خط مشی زیست محیطی مجتمع پتروشیمی شیراز در سال ۱۴۰۲

انتهای پیام/

برچسب ها:
افق سرمایه ؛

بیشتر بخوانید :


کانال تلگرام عصر جهانثبت نظر

نام*
ایمیل(اختیاری)
نظر*