اخبار عمومی
اعلام وصول 2
 
309195
تاریخ انتشار: 1402/06/23 01:41
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در اجلاس بین‌المللی مقابله با توفان‌های ماسه و گرد و غبار
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در اجلاس بین‌المللی مقابله با توفان‌های ماسه و گرد و غبار گفت: امیدواریم نتیجه نهایی این اجلاس رهاوردی برای همه کشورها در راه مقابله با گرد و غبار باشد و الزامات قطعنامه سازمان ملل متحد کشورها را در کنار هم قرار دهد.

به‌ گزارش پایگاه خبری عصرجهان به نقل از گیل فام؛   اجلاس بین‌المللی مقابله با توفان‌های ماسه و گرد و غبار در محل اجلاس سران برگزار شد. در این اجلاس آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور کشور، علی سلاجقه، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، حسین امیرعبدالهیان، وزیر امورخارجه و مقامات بیش از ۵۰ کشور و آژانس بین‌المللی حضور داشتند.

علی سلاجقه در اجلاس بین‌المللی مقابله با توفان‌های ماسه و گرد و غبار اظهار کرد: از سال ۲۰۰۰ میلادی تعداد وقوع خشکسالی‌ها و دامنه گستره آن‌ها ۳۰ درصد افزایش داشته است. بر اساس آخرین یافته‌های جهانی و نتایجی که آژانس اسکپ سازمان ملل متحد منتشر کرده، طی ۵۰ سال اخیر حدود ۵۰ درصد وقایع آب و هوایی مربوط به خشکسالی بوده است.

وی ادامه داد: در ۵۰ سال اخیر حدود ۱۲۴ میلیارد دلار خسارات اقتصادی ناشی از خشکسالی بوده است و پیش‌بینی می‌شود که تا سال ۲۰۳۰ حدود ۷۰۰میلیون نفر مهارجرت ناشی از خشکسالی را در جهان داشته باشیم.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به مشکل کمبود آب در جهان گفت: درحال حاضر ۳٫۲ میلیارد نفر در جهان با مشکل کمبود آب مواجه هستند و تحقیقات نشان می‌دهد این مقدار تا سال ۲۰۵۰ به ۵ میلیارد نفر خواهد رسید که سه چهارم جمعت کل جهان است.

به گفته سلاجقه ۵ میلیارد نفر در جهان حداقل یک ماه در سال به آب دسترسی نخواهند داشت.

وی با اشاره به خشکی تالاب‌ها و دریاچه‌های بزرگ جهان گفت: بر اساس آخرین مقالاتی که ساینس منتشر کرده است، دریاچه‌های بزرگ و منابع عظیم آبی جهان به خشکی گراییده که این موضوع دال بر افزایش منابع گرد و غبار است.

معاون رئیس جمهور ادامه داد:بنابر اعلام دبیرکل محترم سازمان ملل متحد سالانه ۷ میلیون نفر در اثر آلودگی جوی طبیعی و مصنوعی در حال مرگ هستند. این آمار و ارقام ما را به چاره‌اندیشی وادار می کند. رئیس جمهوری نیز با توجه به این مشکلات دستور دادند تا برای حل این مشکل از تمام ظرفیت‌های ملی استفاده شود.

وی ادامه داد: مبتنی بر این دستور، سازمان حفاظت محیط زیست در کنار وزارت امور خارجه رایزنی‌های خود را آغاز کردند که به تشکیل نخستین نشست منطقه‌ای گرد و غبار در ۲۱ تیرماه با حضور کشورهای همسایه، همسو و مسلمان در تهران منجر و در نتیجه همین رایزنی‌ها روز ۲۱ تیرماه به عنوان روز بین‌المللی مقابله با گرد وغبار در تقویم سازمان ملل ثبت شد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست افزود: به دلیل دستاوردهای بزرگ اجلاس منطقه‌ای سازمان ملل متحد ضمن قدردانی از کشور جمهوری اسلامی ایران، کشور ما را به عنوان میزبان اجلاس بین‌المللی مقابله با توفان‌های ماسه و گرد و غبار انتخاب کرد.

سلاجقه ادامه داد: با توجه به اینکه مسائل محیط زیست مرزی نمی‌شناسد، کشورها از دعوت ما استقبال کرده و از ۵۵ کشوری که دعوت به عمل آمده بود ۵۰کشور و آژانس بین‌المللی در اجلاس حاضر شدند. در این زمینه سازمان ملل متحد نیز همراه ما بود که جا دارد از اقای گوترش، دبیکل سازمان ملل متحد و آقای استفان پریزنر، نماینده سازمان ملل متحد در ایران تشکر کنم.

وی افزود: از آنجایی که تاکید رئیس جمهور محترم دولت مردمی سیزدهم بر اجرایی شدن نتایج این اجلاس‌ها است، اقدامات عملی نیز شروع شده است. به عنوان مثال در ۴ استان کشور عراق و ۲ استان مجاور ایران عملیات اجرایی شروع می‌شود.

به گفته معاون رئیس جمهور و بر اساس اطلاعات آژانس اسکپ کشورهای ترکمنستان، ارمنستان، ازبکستان، آذربایجان و ایران بیشترین تاثرپذیری را از گرد و غبار دارند.

سلاجقه تاکید کرد: امیدواریم نتیجه نهایی این اجلاس رهاوردی برای همه کشورها در راه مقابله با گرد و غبار باشد و الزامات قطعنامه سازمان ملل متحد کشورها را در کنار هم قرار دهد. دراین راستا ۱۵ نهاد بین‌المللی نیز وظایفی دارند که باید به وظایف خود عمل کنند.

وی در پایان تصریح کرد: توقع ما از سازمان ملل متحد این است که تحریم‌های ظالمانه و یکجانبه تاثیری بر همکاری‌های سازمان ملل باکشورهای مختلف از جمله ایران داشته باشد.

برچسب ها:
گیل فام ؛

بیشتر بخوانید :


کانال تلگرام عصر جهانثبت نظر

نام*
ایمیل(اختیاری)
نظر*