اخبار عمومی
اعلام وصول 2
 
309723
تاریخ انتشار: 1402/09/20 22:54
مهدی عبوری، مدیرعامل سرمایه گذاری غدیر در حاشیه نشست سیاست‌گذاری اقتصاد پتروشیمی گفت: توسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی کشور، فرصتی طلایی برای شکوفایی اقتصاد کشور در شرایط تحریم است.

گزارش پایگاه خبری عصرجهان به نقل از افق سرمایه؛ وی با اشاره به عسرت سازی تحریم ها علیه برنامه توسعه ای کشور افزود: تحریم های ظالمانه ایالات متحده آمریکا علیه ایران خصوصا در زمان ترامپ، اقتصاد ایران را هدف گرفت. این تحریم ها موجب کاهش درآمدهای نفتی ایران و افزایش هزینه های تولید و صادرات شد.

عبوری ادامه داد: توسعه پایین دستی پتروشیمی و ارزش آفرینی در این زنجیره، راهکاری موثر برای خنثی سازی تحریم ها و کاهش اثرات آن بر اقتصاد کشور است.

مدیرعامل گروه سرمایه‌گذاری غدیر اضافه کرد: تکمیل زنجیره ارزش در پتروشیمی، به معنای تولید محصولات میانی و پایین دست پتروشیمی و تامین خوراک صنایع پتروشیمی است. این امر موجب ایجاد ارزش افزوده بیشتر و کاهش وابستگی کشور به صادرات محصولات خام نفتی و گازی می شود.

وی اشاره نمود: باید نفت خام،گازهای همراه نفت و فراورده هایی مانند بوتان، پروپان و اتان را به محصول نهایی تبدیل کنیم تا هدف گذاری های انجام شده در مسیر کاهش خام فروشی محقق شود.

عبوری تاکید نمود: به اعتقاد بنده پرهیز از خام فروشی و تکمیل زنجیره ارزش و تبدیل محصولات پایه و میانی به محصولات با ارزش افزوده بالا، فرصتی طلایی برای شکوفایی اقتصاد کشور در شرایط تحریم است.

در صورت توسعه فعالیت بخش خصوصی در حوزه پایین‌دست، صنایع نفت، گاز و پتروشیمی در تعامل بهتر صنایع بالادستی و پایین‌دستی پتروشیمی، ضمن ایجاد اشتغال و توسعه اقتصادی، زمینه رقابت تولیدات داخلی در بازارهای جهانی فراهم‌می‌شود که بدون شک این امر به توسعه کشور منجر‌ می‌شود.

برچسب ها:
افق سرمایه ؛

بیشتر بخوانید :


کانال تلگرام عصر جهانثبت نظر

نام*
ایمیل(اختیاری)
نظر*