اخبار عمومی
اعلام وصول 2
 
310302
تاریخ انتشار: 1403/02/14 02:32
داده‌های رسمی نشان می‌دهد که ارزش مبادلات تجاری ترکیه و اسرائیل سال گذشته پنج میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار بود

بلومبرگ: ترکیه کلیه واردات و صادرات خود با اسرائیل را متوقف کرد

پایگاه خبری «بلومبرگ» به نقل از دو مقام رسمی ترکیه گزارش داد که این کشور از روز پنجشنبه کلیه صادرات به اسرائیل و واردات از این کشور را متوقف کرده است.

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه از زمان آغاز جنگ غزه بارها به تندی از مقام‌های اسرائیل انتقاد کرده بود. 

یسرائیل کاتس، وزیر خارجه اسرائیل نیز گفته است که آنکارا از روز پنجشنبه مانع از واردات و صادرات کالاهای اسرائیلی در بنادر ترکیه شده است. 

به این ترتیب مقام‌های اسرائیل مدعی شده‌اند که ترکیه مانع از استفاده کشورهای ثالت از بنادر خود برای مبادله کالاهای اسرائیلی نیز می‌شود. 

وزیر خارجه اسرائیل ضمن متهم کردن آنکارا به عدم پایبندی به توافق‌های تجاری گفت که دستور بررسی گزینه‌های جایگزین به جای بنادر ترکیه را صادر کرده است. وی گفت تمرکز کشورش در این مسیر باید بر روی تقویت «تولید داخل و واردات از کشورهای دیگر» باشد. 

هنوز مشخص نیست که آنکارا از استفاده اسرائیل از بندر جیحان در جنوب ترکیه نیز جلوگیری می‌کند یا خیر. اسرائیل از این بندر برای واردات نفت از جمهوری آذربایجان استفاده می‌کند. 

آنکارا ماه گذشته تحت فشارهای داخلی همزمان با افزایش آمار تلفات غیرنظامیان در نوار غزه اعلام کرده بود که تجارت ۵۴ گروه از کالاها با اسرائیل را محدود کرده بود. 

دیدار هنیه با اردوغان؛ آیا ترکیه نقش قطر را در میانجی‌گری میان حماس و اسرائیل برعهده می‌گیرد؟

هاکان فیدان، وزیر خارجه ترکیه روز چهارشنبه گفته بود که کشورش از نظر حقوقی شریک آفریقای جنوبی در پرونده شکایت از اسرائیل در برابر دیوان بین‌المللی دادگستری خواهد شد. 

این نهاد قضایی وابسته به سازمان ملل متحد در حال بررسی شکایت آفریقای جنوبی است که در آن اسرائیل به نقض کنوانسیون نسل‌کشی ژنو مصوب سال ۱۹۴۸ متهم شده است.

داده‌های رسمی نشان می‌دهد که ارزش مبادلات تجاری ترکیه و اسرائیل سال گذشته پنج میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار بود

منبع:یوزونیوزکانال تلگرام عصر جهانثبت نظر

نام*
ایمیل(اختیاری)
نظر*