اخبار عمومی
اعلام وصول 2
 
43022
تاریخ انتشار: 1395/06/04 01:20
با کمک بنیاد برکت آرزوی فرزندار شدن زوج‌های نابارور مناطق محروم محقق شد

عصرجهان-محمد صادق هزاردستان در سردشت زیدون اظهار کرد: با توجه به تاکید مقام معظم رهبری بر تسهیل تشکیل خانواده و افزایش جمعیت در خانواده‌های ایرانی برای بنیاد برکت آن‌قدر مهم بود که ستاد اجرایی فرمان امام (ره) را نیز بر آن داشت تا از طریق بنیاد برکت در زمینه‌های اجرای این سیاست را در قالب طرح برکت خانواده با هدف حمایت زوج‌های نابارور مناطق محروم کشور فراهم سازد.
وی ادامه داد: یکی از سیاست‌های اصلی نظام جمهوری اسلامی در سال‌های اخیر حمایت از افزایش جمعیت و تحکیم بنیان خانواده بوده است.


مدیر مسؤول طرح برکت خانواده استان خوزستان افزود: ستاد اجرایی فرمان امام (ره) به عنوان یکی از بخش‌های حمایتی کشور در زمینه‌های اجتماعی و اقتصادی خود را موظف به کمک برای اجرای هرچه بهتر این سیاست‌ها می‌داند و به همین جهت حمایت از زوج‌های نابارور کم‌بضاعت در مناطق محروم روستایی را به عنوان هدف خود تعیین کرده است.
هزاردستان خاطرنشان کرد: برنامه‌ریزی برای انجام این کار از دی ماه سال 1393 آغاز شده و از فروردین ماه 1394 طرح به طور رسمی اجرا و هم‌اینک در حال اجرا است.
وی ضمن اشاره به شرایط زوج‌های نابارور که بتوانند تحت پوشش این طرح قرار بگیرند افزود: یکی از شرایطی که شامل زوج‌های نابارور در مناطق محروم است سکونت زوج‌ها در مناطق محروم و روستایی است.
این مسؤول گفت: شرط دوم برای زوج‌های نابارور مناطق محروم، سن خانم تا سی و پنج سال است.
وی ضمن اشاره به یکی دیگر از شرایط این طرح افزود: این بنیاد باید مطمئن شود که زوج‌های معرفی شده به بیمه برکت امکان پرداخت هزینه‌های درمان را ندارند.
هزاردستان خاطرنشان کرد: در استان خوزستان 2 مرکز ناباروری بیمارستان امام خمینی (ره) و مرکز ناباروری جهاد دانشگاهی واقع در پردیس اهواز هستند که پس از معاینه و ثبت درخواست مراجعان این اقدامات اولیه آن صورت می‌گیرد.
وی ضمن اشاره به بررسی پرونده‌های مراجعه کنندگان در استان خوزستان واقع در کیانپارس خیابان 9 غربی  ستاد اجرایی فرمان امام (ره) افزود: این افراد در صورت داشتن شرایط لازم، به یکی از این بیمارستان‌ها معرفی و هزینه‌هایشان پرداخت می‌شود.
مدیر مسؤول طرح برکت خانواده استان خوزستان ادامه داد: از سال گذشته تا کنون 500 زوج شناسایی و حدود 300 زوج به مراکز درمانی معرفی شده‌اند.
وی ادامه داد:  تعدادی از این زوج‌ها در حال طی مراحل مقدماتی، نمونه‌گیری و آزمایش‌های اولیه هستند که برخی در حال گذراندن روند درمان هستند.
وی ضمن اشاره به اینکه تا کنون 20 مورد به بارداری منتهی شده است و منتظر تولد فرزندشان هستند، گفت: پنج نوزاد طرح برکت خانواده به این روش تا کنون به دنیا آمده‌اند.
هزاردستان ضمن اشاره به اینکه زوج‌های نابارور پس از باروری مورد حمایت قرار می‌گیرند خاطرنشان کرد: زوج‌ها را تا زایمان و حتی پس از آن اگر خودشان و نوزادشان نیاز به درمان داشته باشند حمایت می‌شوند.

برچسب ها:
فارس ؛

بیشتر بخوانید :


کانال تلگرام عصر جهان


ناباروری
|
Iran
|
1395/06/04 11:47
  +0

  -0
پاسخ

شرایط ارائه خدمات و درمان ناباروری توسط بنیاد برکت
نوزاد
سی‌ام اردیبهشت سال 1393 بود که رهبر معظم انقلاب، سیاست‌های کلی جمعیت را به رؤسای قوای سه‌گانه و رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام ابلاغ کردند. 3 بند ابتدایی از 14 بند سیاست‌های ابلاغی به حمایت و کمک به زوج‌های نابارور و توانمندسازی آن‌ها برای تحکیم نظام خانواده اختصاص داشت.
این تأکیدهای بی‌شمار مقام معظم رهبری بر تسهیل تشکیل خانواده و افزایش جمعیت در جامعه‌ ایرانی به حدی بود که موجب شد ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) نیز از طریق بنیاد برکت تلاش کند تا زمینه‌های اجرای این سیاست را در قالب طرح «برکت خانواده» با هدف حمایت از درمان زوج های نابارور مناطق محروم کشور فراهم آورد.
مهندس سید عبدالله عمادی، مدیرعامل شرکت خدمات بیمه‌ برکت و مسئول طرح «برکت خانواده» در این باره گفت: یکی از سیاست‌های اصلی نظام جمهوری اسلامی در سال‌های اخیر حمایت از افزایش جمعیت و تحکیم بنیان خانواده به‌ویژه در بین جوانان است. در همین راستا، ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) به عنوان یکی از بخش‌های حمایتی کشور، در زمینه‌های اجتماعی و اقتصادی خود را موظف به کمک برای اجرای هر چه بهتر این سیاست می‌داند و به همین جهت حمایت از زوج‌های نابارور کم‌بضاعت در مناطق محروم و روستایی را به عنوان هدف خود تعیین کرده است. برنامه‌ریزی برای انجام این کار از دی ماه سال 1393 آغاز شده و از فروردین ماه سال 1394 طرح به‌طور رسمی اجرا و در حال انجام است.
وی در خصوص خدماتی که به زوج‌های نابارور ارائه می‌شود اظهار کرد: دستاوردهای ‌جدید پزشکی نشان می‌دهد یکی از بهترین روش‌هایی که به باروری زوج‌های نابارور کمک می‌کند، طرح «آی‌وی‌اف» یا لقاح خارج از رحم است. در این روش، اسپرم و تخمک زوج نابارور، استخراج و در محیط آزمایشگاهی با هم ترکیب و سلول جنینی حاصل از این لقاح به روش خاصی به رحم مادر منتقل می‌شود؛ از 37 سال پیش که نخستین نوزاد با استفاده از «آی‌وی‌اف» متولد شد، این روش درمانی امید تازه‌ای برای زوج‌های نابارور به وجود آورده است. میزان موفقیت این روش به عوامل مختلفی از قبیل شرایط آزمایشگاه جنین‌شناسی، دقت متخصص در روند درمان و سن زن بستگی دارد. در طرح «برکت خانواده» نیز پس از شناسایی زوج‌های نابارور در مناطق روستایی و محروم، آن‌ها با این شیوه آشنا و هزینه‌های درمان‌شان تا رسیدن به نتیجه پرداخت می‌شود.
عمادی ضمن اشاره به هزینه‌های درمان زوج‌ها از طریق این روش و سهم پرداختی بنیاد برکت عنوان کرد: هزینه‌های درمان در بیمارستان‌های دولتی و خصوصی تفاوت دارد. بنیاد برکت در این طرح برای هر زوج پنجاه میلیون ریال در نظر گرفته است. یکی از شرایطی استفاده از تسهیلات بنیاد، سکونت زوج‌ها در مناطق محروم و روستایی است و بنیاد برکت طبق برنامه از این زوج‌ها حمایت می‌کند. شرط دوم این است که سن خانم‌ها تا سی و پنج سال باشد چون «آی‌وی‌اف» معمولاً تا این سن مؤثر است و در سنین بالاتر امکان موفقیت آن پایین می‌آید و شرط سوم این‌که مطمئن شویم زوج‌های معرفی شده به بنیاد برکت امکان پرداخت هزینه‌های درمان را ندارند و برای تأمین مخارج این روش با مشکل مواجه‌اند.
وی درباره نحوه مراجعه متقاضیان واجد شرایط برای دریافت کمک‌های بنیاد برکت افزود: در این طرح، بنیاد برکت با تشکیل کارگروهی مشترک با واحد خانواده‌ وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، اقدام به طراحی و تهیه‌ دستورالعمل نحوه‌ شناسایی و ارجاع زوج‌های نابارور ساکن در مناطق محروم و کم‌تر توسعه‌یافته‌ کشور از طریق شبکه‌های بهداشت و درمان روستایی و معرفی آن‌ها به مراکز معتبر درمان ناباروری کرده است.
در واقع بنیاد برکت به‌طور مستقیم وارد روند شناسایی نمی‌شود؛ این وظیفه‌ خانه‌های بهداشت است که زوج‌های نابارور نیازمند روستایی را به ما معرفی کنند. بنابراین افرادی که شرایط اولیه را که به آن‌ها اشاره شد دارند می‌توانند به خانه‌های بهداشت در محل زندگی‌شان در مناطق محروم و روستایی مراجعه کنند تا پس از معاینه درخواست‌شان ثبت ‌شود. سپس پرونده‌های‌ آن‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرد و در صورت داشتن شرایط لازم، آن‌ها را به بیمارستان‌هایی که وزارت بهداشت برای این طرح در نظر گرفته است، معرفی و هزینه‌های‌شان را پرداخت می‌کنیم.
به گفته عمادی، این در حالیست که وظیفه‌ حمایت از زوج‌های نابارور در مناطق شهری بر عهده‌ کمیته‌امداد و دانشگاه‌های علوم پزشکی گذاشته شده و قرار است بنیاد برکت فقط روی مناطق محروم و روستایی متمرکز باشد.
مدیرعامل شرکت خدمات بیمه‌ برکت و مسئول طرح «برکت خانواده» در پاسخ به اینکه آیا همه‌ مناطق روستایی در کشور تحت

ثبت نظر

نام*
ایمیل(اختیاری)
نظر*