1403/04/29 02:06


308153
تاریخ انتشار: 1401/12/22 15:32
رییس سازمان بورس با اعلام اینکه حدود ۶ یا ۷ شرکت یا بخشی از سود خود را واریز نکردند یا سود مدنظر را به صورت کامل پرداخت نکردند که امیدواریم تا سه شنبه این سودها واریز شوند، گفت: در صورت واریز سود این شرکت‌ها، این امکان وجود دارد که برای روز شنبه یا یکشنبه هفته آتی سود باقیمانده واریز شود.

به گزارش همشهری آنلاین، مجید عشقی در چهارمین نشست خبری خود با خبرنگاران به اقدامات انجام شده از سوی این سازمان در سال ۱۴۰۱ اشاره کرد و اعلام کرد: در سال ۱۴۰۱ متغیرهای کلان تغییر جدی داشتند و با وضعیت خاصی در بازار جهانی مواجه بودیم که این امر زمینه ساز ریزش بازار شده بود.

وی خاطرنشان کرد: نوسانات بازار از طریق صندوق های بازارگردانی و نیز صندوق تثبیت و توسعه بازار سرمایه کنترل شد و روند بازار نسبتا طبیعی بود.

رییس سازمان بورس با بیان اینکه برنامه هایی را که برای امسال و در راستای بهبود بازار اعلام کرده بودیم را به مرحله اجرا رساندیم، گفت: شکست انحصار در صدور نهادهای مالی با روند خوبی ادامه داشت و در حوزه شرکت های کارگزاری، سبدگردان، شرکت های سرمایه گذاری و صندوق های سرمایه گذاری به آمار خوبی دست پیدا کردیم.

وی گفت: همچنین شرکت های خدمات دهنده در حوزه بازار سرمایه را گسترس دادیم و به سهامداران خدمات خوبی را ارایه دادند.

عشقی توسعه سرمایه گذاری غیرمستقیم در بازار را جزو اهداف سازمان بورس در سال ۱۴۰۱ اعلام کرد و افزود: در این زمینه صندوق اهرمی، صندوق بهشی، صندوق املام و مستغلات و صندوق اوراق دولتی راه اندازی شد که توسط بخش خصوصی طراحی شدند و دستورالعمل آن نهایی شد. در سال آینده هم توسعه این صندوق ها را در دستور کار داریم.

رییس سازمان بورس اظهار کرد: طیف متنوعی از صندوق های سرمایه گذاری را داریم که می توانند سلیقه های سهامداران را جواب دهند و افراد ریسک پذیر و ریسک گریز می توانند وارد این صندوق ها شوند که در این راستا افراد حرفه ای و ناآشنا به بورس از طریق این صندوق ها قادر به سرمایه گذاری در بورس هستند.

وی گفت: صندوق اهرمی بزرگترین صندوق بازار در طول کمتر از یکسال اخیر شده است.

عشقی اعلام کرد: بحث ارتقای زیرساخت های بازار دیگر اقدام سازمان بورس بود که از ایتدای امسال شروع کردیم.

رییس سازمان بورس به تغییر دامنه نوسان اشاره کرد و خاطرنشان کرد: این اقدام جزو اتفاقات خوبی بود و باعث افزایش نقدشوندگی بازار سهام شد که سال آینده با ساختار جدیدی آن را در پیش می گیریم اما زمان تغییر دامنه نوسان مشخص نیست و قرار بر این است که تا سقف ۱۰ درصد افزایش دامنه نوسان داشته باشیم.

وی گفت: امیدواریم به دنبال تغییرات اعمال شده شاهد دامنه نوسان منطقی در بازار باشیم و از طریق عدم وجود صف های خرید و فروش زمینه افزایش میزان نقدشوندگی در بازار را فراهم کنیم.

عشقی به نمایش عمق مظنه تاکید کرد و ادامه داد: این مساله که به یک موضوع چالشی در بازار تبدیل شده بود را در سال جاری برطرف کردیم و به نتایج خوبی دست پیدا کردیم که از این طریق همه دسترسی یکسانی به اطلاعات خواهند داشت.

رییس سازمان بورس اظهار داشت: یکی از وعده هایی که برای امسال داده بودیم، کاهش بسته بودن نمادها بود، در این زمینه با نمادهایی همراه بودیم که برای ماه ها و سال ها بسته بودند.

وی گفت: اینگونه نمادها را بازگشایی کردیم، اکنون به ندرت نمادهایی در بازار وجود دارند که زمان زیادی از بسته بودن آنها گذشته باشد. نمادهایی که اکنون بسته هستند با ابهامات جدی مواجهند که امیدواریم بتوانیم برای آنها تصمیم گیری کنیم.

تلاش برای اتصال بازار سرمایه به بخش واقعی اقتصاد کشور

وی به اتصال بازار سرمایه به بخش واقعی اقتصاد کشور اشاره کرد و افزود: ابزار مربوط به شمش طلا یکی از حلقه های مفقوده زنجیره طلا و مورد نیاز بازار بود، در این زمینه ابزار لازم راه اندازی شد و این کالا در اجزای کوچک قابل معامله شده است که می تواند سرمایه های خرد را جذب کند.

عشقی به راه اندازی گواهی سپرده نفت خام تاکید کرد و گفت: گواهی سپرده نفت خام تحول بزرگی بود که در می توانند کمک کننده در فروش ریالی نفت باشد، این ایزار به افرادی که به دنبال واردات هستند کمک کننده خواهد بود و قادر به استفاده از این ایزار هستند که این امر نیازمند کمک وزارت نفت است.

تحولات شگفت انگیز بازارهای کالایی در سال ۱۴۰۱

رییس سازمان بورس به تحولات ایجاد شده در بازارهای کالایی اشاره کرد و گفت: بیش از هزار همت ارزش معاملات بورس های کالایی بوده و در چند روز آینده به آمار دقیق تری دست پیدا می کنیم، اعداد به دست آمده بی سابقه بوده و می تواند ضمن کمک به شفافیت بازار سرمایه، یک اطمینان قابل قبولی را  در نحوه فروش منصفانه شرکت ها به دست خواهیم آورد.

وی اظهار کرد: سال آینده با همین سیاست پیش خواهیم رفت و کالاهایی که قابل عرضه در بورس باشند را وارد این بازار می کنیم.

عشقی در ادامه به اجرای حاکمیت شرکتی طی سال ۱۴۰۲ اشاره کرد و افزود: در رعایت حاکمیت شرکتی نقص جدی داریم و باید تمرکز جدی را در این حوزه داشته باشیم.

رییس سازمان بورس گفت: سال آینده در آموزش مدیران ناشران و نیز اجرای حاکمیت برنامه ای را خواهیم داشت که این اقدام به منظور رعایت حقوق سهامداران اقلیتی است.

واریز سودهای سنواتی به حساب ۳۰ میلیون سهامدار

وی به پرداخت سودهای نقدی از طریق سجام اشاره و اعلام کرد: این اقدام تجربه خوبی بود که به سهامداران کمک کرد در کمترین زمان به سود خود برسند.

عشقی به پرداخت سودهای سنواتی تاکید کرد و افزود: برخی از سهامداران رقمی حدود ۱۰۰ میلیارد تومان یا ۹۰ میلیارد تومان سود رسوب شده از شرکت ها طلب داشتند که دریافت نکرده بودند، با توجه به چنین اتفاقی واریزی بیش از ۳۰ میلیون نفر از سهامداران در سال جاری انجام شد.  

رییس سازمان بورس به زمان پرداخت مرحله دوم سود سهام عدالت اشاره کرد و گفت: اکنون حدود ۶ یا ۷ شرکت یا بخشی از سود خود را واریز نکردند یا سود مدنظر را به صورت کامل پرداخت نکردند که امیدواریم تا روز سه شنبه این سودها واریز شوند.

وی بیان کرد: باقی شرکت ها سود خود را پرداخت کردند و اکنون ما در حال پیگیری برای واریزی سود از سوی شرکت هایی هستیم که تاکنون پرداخت نکردند.

عشقی ادامه داد: با برخی از شرکت ها توافق کردیم که طی امروز یا فردا سود مدنظر را پرداخت کنند و در صورت انجام، این امکان وجود دارد که برای روز شنبه یا یکشنبه هفته آتی سود باقیمانده واریز شود.

کد خبر 748434Copy Right 2013 Artmis.ORG